reklamı kapat

POPÜLER

Kullanıcıları cinsel suçların işlendiği bölgelere karşı uyaran uygulama

Gecenin geç saatlerinde veya etrafta fazla insanın olmadığı zamanlarda kullanacağınız güzargahın güvenliğinden emin olmanızı sağlayacak yeni bir uygulama geliştirildi. Mimamotchi isimli uygulama daha önce cinsel suçların işlendiği yerleri işaretliyor. Bu bölgelerden geçeceğiniz sırada gönderilen bir bildirimle kullanıcıları uyarıyor.

GPS yardımıyla çalışan uygulama daha önceden elde edilen verileri kullanıyor. Bu sayede hangi bölgelerde cinsel suç işlenme oranının yüksek olduğunu hesaplıyor. Yolculuğun gerçekleştiği sırada harita üzerinden tehlikenin yüksek olduğu alanları görmek mümkün oluyor. Haritaya baktığınız zaman alanın olabildiğince fazla dikkat çekmesi için bu bölgenin tamamı kırmızı renge bürünmüş halde görülüyor. Böylece kullanıcı güzargahını elde ettiği yeni bilgiler doğrultusunda değiştirebiliyor. Uygulamanın ayarlar bölümünden ne kadarlık bir alana dair bildirim istenildiği seçilebiliyor. Tercihi 100 metreden 5 kilometrelik alana kadar genişletmek mümkün. Bunun yanı sıra Mimamotch’de uyarı sesi ve polisi aramak gibi seçenekler de yer alıyor.

Uygulamanın geliştirilmesine yardımcı olan Masako Tsuru “Birçok insan cinsel suçlara başkasının problemi muamelesi yapıyor. Cinsel suçların kaydını tutarak insanların bu konunun farkına varmasını sağlamak böylece suçun gerçekleşmesine en baştan engel olmak istiyoruz.” diyerek Mimamotchi’nin amacını özetliyor.

AppStore ve Google Play Store üzerinden kullanıma sunulan uygulama şimdilik sadece Japonya‘nın Fukuoka şehrinde hizmet veriyor. Zaman içinde uygulamanın kapsama alanının genişletilmesi amaçlanıyor.