reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 pro

Lansman öncesi iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max için dikkat çeken işlemci detayı

10 Eylül tarihinde tanıtılacak iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max için yeni bir bilgi ortaya çıktı. Telefonlar göründüğünden daha gelişmiş olacak gibi duruyor.

En son Galaxy Note 10’un Aura Glow renk seçeneğine benzer bir gövde rengiyle geleceğini duyduğumuz iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max, bu sefer donanımsal bir detay ile karşımızda bulunuyor. iOS 13 betasından elde edilen son bilgilere göre modellerde “R1” olarak geçen bir yeni yardımcı işlem birimi bulunuyor. Direkt olarak A13 Bionic içerisine entegre edileceği aktarılan bu yardımcı işlemci, teknik analizlere göre telefonunun konunuma odaklanıyor. Biliyorsunuz A-Serisi işlemciler içerisinde hali hazırda “M-Serisi” yardımcı işlemciler bulunuyor. Bunlar ivmeölçer, jiroskop ve pusuladan gelen verileri topluyor ve bu sensör verilerini ana merkezi işlem biriminden ayırarak performansı artırıyor. Bu yeni R1’in görevi de “telefonun konumunu / nerede olduğunu belirleme” üzerine odaklanıyor. Bunun ise direkt olarak 10 Eylül’de tanıtılacak takip aksesuarı için kullanılacağı aktarılıyor.

Bu “Apple Tag” olarak isimlendirilebilecek aksesuar içerisinde, R1 yardımcı işlemci ile 2019 iPhone’larda da sunulacak UWB desteği yer alıyor. UWB teknolojisi söylendiği kadarıyla konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. İç mekandaki 5 metrelik konum belirleme hassaslığını 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihaz arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor. Tam bu işlemler için gereken gücü üstüne alacak gibi duran R1 işlemcisi, sürecin AR yani artırılmış gerçeklik tarafını da üstlenecek izlenimi oluşturuyor. AR ile kayıp eşyaların kamera üstünden görsel olarak bulunabileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max için esas yenilik kamerada olacak

11 Pro ve 11 Pro Max arkasında üçlü kamera sistemi yer alıyor. Bu yıl karşımıza nihayet ultra geniş açı kamerayı çıkaracak Apple’ın, burada özel bir gece modu sunması da bekleniyor. Kamera tarafından rekabetin gerisinde kalan firma, yeni modelleri için bu konuda iddialı görünüyor.

İlgili Video