reklamı kapat

POPÜLER

MIUI 13 Pad

Lansman öncesinde MIUI 13 Pad duyurusu da yapıldı

Xiaomi tarafından uzun süredir geliştirilen MIUI 13 arayüz yapısı tek başına gelmiyor. Bugün MIUI 13 Pad duyurusu da yapıldı.

Advertisement

Telefonlar için hazırlanan Xiaomi MIUI 13 arayüzü, Xiaomi 12 serisi ile beraber 28 Aralık tarihinde yani yarın lanse edilecek. İşte bu sürüm ile beraber Android tablet modellerine özel olarak geliştirilen MIUI 13 Pad de görücüye çıkartılacak.

Xiaomi CEO’su Lei Jun’un paylaşımına göre Xiaomi tabletlere özel sürüm, en popüler 3 bin kadar uygulamayı tam ekran çalıştırma desteği getirecek ve çift pencere kullanım konusuna özellikle odaklanacak.

Yan yana iki uygulamayı açabilecek ve yüksek ihtimalle bir uygulamayı iki farklı pencereye bölebilecek sürüm, tabletler için gelişmiş optimizasyonlar getirecek ve performans ile akıcılığı artıracak. Yarın tam olarak detaylandırılacak MIUI 13 Pad, firmanın Türkiye’de satılan 5.500 TL’lik Pad 5 gibi tabletlerine verilecek.

Xiaomi MIUI 13 için neler biliyoruz?

Arayüz, resmî açıklamalara göre odak noktaya akıcılığı ile stabiliteyi alacak ve ilk bilgilere göre sistemin akıcılığını cihaza bağlı olarak yüzde 15 ila yüzde 52 arasında artıracak.

Uygulamaları çok daha hızlı açacağı ve anlık takılmaları yüzde 90 oranında azaltacağı aktarılan sürüm, “Focus Computing 2.0” ile daha hızlı okuma ve yazma yapabilecek, bu da tüm sistemin daha seri çalışmasına imkân tanıyacak. Xiaomi’nin iddiasına göre MIUI 13’ün yüklendiği telefonlar hemen her açıdan daha hızlı hale gelecek.

Tasarımsal açıdan büyük değişiklikler getirmeyecek yeni arayüz, “Privacy Security Goalkeeper” isimli bir güvenlik özelliği de taşıyacak. Bu özellik henüz detaylanmış değil ancak hazırlanma amacı cihazları / kişileri telekom dolandırıcılığına karşı koruma olacak. Bu özellik tüm detaylarıyla etkinlikte yer alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIUI 13’ün tasarımsal olarak en çok dikkat çeken yanı iOS’u akıllara getiren büyük “widget” altyapısı olacak. Arayüzde farklı boyutlarda dinamik olarak çalışabilen widget’lar ve uygulama bölümleri bulunuyor. Bu sayede arayüz yerleşik olarak iyi şekilde özelleştirilebiliyor.

Dahili olarak sanal ram özelliğiyle (Depolama alanını RAM olarak kullanma) geleceği de aktarılan yeni arayüz, ilk bilgileri geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan MIUI Pure Mode isimli bir özelliği de bünyesinde barındıracak.

Xiaomi MIUI Pure Mode aktif edildiği zaman kullanıcılar telefonlarına Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleyemeyecek. Burada esas koruma, arka planda gizli gerçekleşen uygulama yüklemelerine karşı olacak.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem