reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo E420s incelemesi

E420s, ThinkPad Edge sersinin en yeni modellerinden biri. Tasarımındaki detaylarla gerçekten de dikkat çekiyor; kapağın dışındaki yumuşak malzeme insanda sürekli dokunma hissi uyandırıyor. Pek çok dizüstü bilgisayar üreticisinin halen yapamadığı (ya da yapmamayı tercih ettiği) kasayı elinizle desteklemeden kapağı kaldırabilme durumu E420s’te mevcut. Kapağı kaldırdığımızda son ThinkPad Edge incelememizde de bahsettiğimiz ve öve öve bitiremediğimiz ergonomik klavyenin burada da kullanılmış olduğunu görüyoruz. Kapağın dışındaki mat ve yumuşak materyal iç tarafta da kullanılmış. Parlak metal bir çerçeveyle de son hali verilmiş. Bilgisayarın sağ yanında iki USB, bir HDMI ve 3,5 mm jak girişi bulunuyor. Solda optik sürücü (klasik sürücüler gibi değil, slot yüklemeli tarzda) ve kart okuyucu; arkada ise birer adet VGA, Ethernet ve USB girişi var.

YENİ NESİL THINKPAD EDGE
14 inçlik E420s, dikkat çekici ölçülerde ince ve hafif. Yani cihazın estetik görünümü incelik ve hafiflikle de desteklenmiş. Ağırlığı 1,8 kilogram. Klavyenin altında normalden geniş bir bilek bölgesi var ki bu ekstra büyük bir touchpad kullanımına imkan vermiş. Touchpad haricinde Lenovo’ların parlak kırmızı rengiyle parlayan incisi TrackPoint mouse da kavye tuşlarının arasındaki yerini almış. Dokunmatik alanın bu kadar geniş tutulmuş olması bu ve buna yakın ekran boyutuna sahip bilgisayarların kullanma güçlüğünü ortadan otomatik olarak kaldırıyor. Mouse, clickpad diye tabir edilen tarzda, yani tek parça. Sağ ve sol tık için ayrı iki tuşla bölünmüş değil. Özetle Lenovo, ThinkPad’lerin geleneksel tasarımını, güvenilirliğini ve dayanıklılığını biraz daha geliştirerek asıl hedef kitlesini oluşturan kullanıcılara aynı kaliteyi daha da ileri teknik ve fiziksel özelliklerle sunmak istemiş. Bunda başarılı da olmuş gibi görünüyor.

DAHA HIZLI BAŞLATMA
E420s modellerinde ikinci nesil Core i3, i5 ve i7 işlemciler kullanılmış. Bizim kullandığımız cihazda i5 yüklüydü. 4 GB DDR3 bellek ve AMD Radeon HD 6630M de sistemin diğer bileşenleri. Lenovo’nun son zamanlarda ön plana çıkarmaya çalıştığı Lenovo Enhanced Experience 2.0 teknolojisi daha hızlı başlatma ve uyku modundan daha hızlı çıkma için geliştirilmiş. Windows 7 ile uyumlu olan bu özellikle başlatma süreleri yüzde 30’a kadar azalıyor. Windows 7’nin güncellemelerinden fırsat bulduğunuz sürece bilgisayarın gerçekten de standartlardan daha hızlı açıldığına şahit olabilirsiniz. Artık belli başlı konularda Lenovo’nun uzmanlık mertebesine eriştiğini söylesek yanlış olmaz. Lenovo E420s’ler, değiştirilebilir grafik kartı, HD web kamera, slot yüklemeli optik sürücü, en kalın noktasında bile 3,17 cm’den daha ince tasarım ve Intel Core i işlemcilerle donatılmış. Hedef kitlesi olan işletmeler ve buradaki kullanıcılar için her detayı ayrı ayrı düşünülmüş ve geliştirilmiş özellikleriyle iyi bir seçim olarak görünüyor. Kesinlikle kendi segmentinin en iyilerinden.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘te

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Lenovo E420s incelemesi” için bir cevap

  1. ersin akbaba dedi ki:

    Merhaba,

    E 420 S satın almak istiyorum fkat bulamadım, bana Türkiye’ye henüz gelmediği sipariş vermek için de enaz 10 adet sipariş verilmesi gerektiğini söylediler.
    E 420 (NWD2STX kodlu) ürünü önerdiler fakat kasa ve diğer özellikler açısından aynı olmadığını düşünüyorum. İki ürünün kıyaslamasını ve E 420 S temini hakkında yardımınızı rica ediyorum.

    Teşekkürler