reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo, Motorola’yı 2,91 milyar dolara Google’dan satın aldı

İlk olarak Reuters tarafından yayınlanan rapor ile ortaya çıkan anlaşma sonucunda Lenovo, Google‘ın Motorola Mobility şirketini satın aldı. 2,91 milyar dolar bedel ile gerçekleştirilen satın alma sonucunda Lenovo, özellikle Amerika’da Apple liderliğindeki akıllı telefon pazarına girmiş oluyor. Anlaşma, raporun yayınlanmasından hemen sonra Google tarafından hem blog yazısı hem de bir basın bildirisi ile onaylandı.

İmzalanan anlaşma Moto X ile Moto G’nin yanı sıra, birçok patenti de portföyünde bulunduran Motorola, Lenovo bünyesine katılmış oldu. Lenovo, geçtiğimiz hafta IBM’den alt seviye sunucu birimini 2,3 milyar dolar ödeyerek satın almıştı. Bu anlaşma Çin’in en yüksek bedelli teknoloji anlaşması olarak kayıtlara geçmişti.

ARA PROJESİ GOOGLE’DA KALDI
Google’ın 2012 yılında 12,5 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Motorola, firmaya beklenen katma değeri yaratamamıştı. Motorola, halihazırda ABD’de Android telefon üreticileri içerisinde 3’üncü sırada iken Latin Amerika’da tüm akıllı telefon pazarı içerisinde 3’üncü sırada bulunuyor. Anlaşmaya ilişkin bir diğer önemli detay ise, Google’ın Motorola Gelişmiş Teknoloji ve Projeler Grubu çatısı altında yürüttüğü modüler akıllı telefon projesi Ara‘nın bu satış kapsamında yer almaması oldu. Regina Dugan yönetimindeki Gelişmiş Teknoloji ve Projeler Grubu, Google çatısı altında çalışmalarını sürdürecek.

Satın almanın ardından Lenovo CEO’su Yang Yuanqing, ikonik bir markaya, inovatif ürün portföyüne ve inanılmaz yetenekli bir ekibe sahip böyle bir şirketin satın alınması ile Lenovo’nun akıllı telefon pazarında güçlü bir küresel rakip haline geleceğini belirtti. Google cephesinden ise CEO Larry Page, bu satışın Google’a Android ekosisteminde inovasyonun sürdürülmesine yönelik hareket etme şansı sağladığını ve dünyanın her yerindeki akıllı telefon kullanıcılarına fayda sağlayacağını belirtti.

Lenovo’nun bu satın alımın gerçekleşmesinin ardından Motorola’ya yönelik nasıl bir konumlandırma stratejisi izleyeceğini ise ilerleyen günlerde öğrenebileceğiz. Dünyanın en büyük PC üreticisi olan aynı zamanda da agresif bir büyüme stratejisine sahip olan Lenovo’nun akıllı telefon pazarına da aynı canlılığı getirmesi bekleniyor.

YORUMLAR