reklamı kapat

POPÜLER

Lexus LC 500 hibrite geçti

Lexus geride bıraktığımız Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardığı LC 500 modelinin hibrit versiyonunu duyurdu. LC 500h ismini alan otomobil, Toyota’nın “Multi Stage Hybrid System” adını verdiği hibrit teknolojisini kullanıyor.

Benzinli kardeşinin tasarım çizgisini koruyan LC 500h için hibriti vurgulayan mavi gövdeli tanıtım görselleri kullanılıyor. Bu haliyle de oldukça etkileyici ve agresif görünen otomobil LC 500’deki tüm zengin donanımdan faydalanıyor. LC 500h’nin asıl dikkat çeken yönü ise “farklı” motor ve şanzıman sistemi. Zira bu yeni motor teknolojisi, 4 ileri otomatik şanzıman gibi “demode” bir sistemle destekleniyor. Gelelim bunun nedenine…

LC 500h’de 395 beygir güç ve 350 Nm tork üretebilen benzinli V6 motor ve ekstra 60 beygir güç sağlayan elektrik motoru bulunuyor. Toyota, çoğu hibrit otomobillerin benzin-elektrik motor geçişlerinde yaşanan bazı “aksaklıkların” CVT destekli 4 ileri otomatik şanzıman sayesinde ortadan kalktığını söylüyor. Elektrik ve benzinli motordan çıkan gücün tekerleklere daha dengeli ve akışkan bir şekilde aktarıldığı ve bunun yakıt ekonomisine de katkı sağladığı belirtiliyor. Bu “demode” şanzımanın yararlarından biri de otomobilin 0-100 km/s hıza 5 saniyenin altında çıkmasını sağlaması.

Toyota bu konuda daha fazla bilgi vermese de konu hibrit olunca Japon üreticiye güvenmemek olmaz. Önümüzdeki ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’yla birlikte LC 500h’nin diğer tüm detayları açığa çıkmış olacak.