reklamı kapat

POPÜLER

LG 88 inch 8K OLED TV

LG, çarpıcı bir deneyimin kapısını 8K OLED TV ile aralıyor

Televizyon pazarı yavaş yavaş 4K’ya geçişini sürdüredursun, LG çıtayı 8K’ya çıkarıyor. Firmanın yeni OLED TV’si çarpıcı bir deneyim sunuyor.

LG’nin 8K panel üzerine çalışması aslında yeni bir durum değil. CES 2016’da OLED olmayan 8K monitörüyle arzı endam eden firma, şimdi yeni prototipiyle çıtayı yükseltmiş durumda. 88 inç boyutunda 8K OLED TV’yi kullanıcıların karşısına çıkaran firma adeta bir gösel şölen sunuyor. Firma 8K çözünürlüğü OLED üzerinden yansıtmanın daha kolay olduğunu belirtiyor. Çünkü OLED teknolojisinde her bir piksel kontrol edilebiliyor. Herhangi bir arka ışıklandırma olmadığı için büyük yüzeylerde daha kararlı olabiliyor. 8K OLED modelin en büyük sorunu ise şimdilik prototip olması. “Böyle bir model kullanıcıyla buluşacak mı?” sorusunun cevabı şimdilik bulanık.

8K OLED TV satışa sunulacak mı?

Bunun da iki önemli sebebi var. Birincisi olası fahiş fiyatın kullanıcı kanalında çok düşük bir kitle tarafından karşılanabilir olması. Diğer sebep ise 8K içerik sayısının pek de zengin olmaması. 4K’ya geçişte dahi sıkıntı yaşandığı şu dönemde, 4K çözünürlüğün dört katını sunan 8K modellerin şimdilik son kullanıcı için pratik olduğunu söyleyemeyiz. LG’nin 88 inçlik televizyonu 7680×4320 piksel çözünürlük sunuyor ki bu da en keskin ve etkileyici 4K görüntülerin dahi bir parça bozulacağı anlamına geliyor. Her ne kadar karşısına geçtiğinizde OLED teknolojisinin de yardımıyla nefes kesen bir görsellik sunsa da yakın zamanda yaygınlaşması mümkün görünmüyor.