reklamı kapat

POPÜLER

LG 55NANO956 8K TV 8K televizyon

Türkiye’de satılan en ucuz 8K televizyon modeli

Televizyon sektörünün geleceğinde artık 4K değil 8K modeller yer alıyor. Peki Türkiye’de bir 8K televizyon için ne kadar ödemek gerekiyor?

Türkiye’de bir 8K televizyon satın almak için ödenmesi gereken en düşük rakam resmi olarak 14.999 TL seviyesinde yer alıyor. Bu rakamın arkasında da LG’nin “LG 55NANO956” modeli yer alıyor. 55 inç boyuta ve LCD temelli NanoCell teknolojisine sahip bu televizyon, gövdesinde getirdiği 7680×4320 piksel çözünürlük ile piksel yoğunluğunda sınırları zorluyor. Bu arada bu modelin bazı diğer satış kanallarında 13.500 TL gibi fiyatlara bulunabildiği de belirtmek gerekiyor. 55 inç boyut için 8K çözünürlük çok gerekli değil diyenlerin ise 65 inç seviyesine çıkması gerekiyor. Ancak 65 inç seviyesine çıkıldığı zaman fiyat yine LCD temelli Samsung QE65Q700T 8K modeli ile 20 bin TL‘ye kadar çıkıyor. LG 55NANO956’in 65 inçlik versiyonu olan LCD temelli LG 65NANO956 ise şu an 26 bin TL gibi bir fiyata satılıyor.

8K içerikler artıyor, bu TV’ler 4K içeriği 8K’ya yapay zeka sistemleri ile çıkarabiliyor ancak halen doğal 8K içerik konusunda 4K gibi bir yaygınlık bulunmuyor. Kullanıcılar bu çözünürlüğü şu an dar alanda tercih edecekleri büyük TV’lerdeki piksel boyutlarını ufaltmak adına tercih ediyor. Bizim düşüncemiz ise şimdilik 8K TV için zorlamak yerine aynı paralara bir OLED TV satın almanın çok daha mantıklı olacağı yönünde.

8K televizyon modelleri artarken, LG’nin en ufak OLED modeli de Türkiye’de beklenenler arasında

CES 2020’de televizyon tarafı için açık ara en çok ses getiren modeller hatırlarsınız LG ve Sony imzalı 48 inç OLED televizyonlar olmuştu. Dar alana sahip kişilerin merak ettiği bu iki televizyon modelinden LG imzalı OLED TV LG OLED 48CX, Türkiye’de de satışa sunulması beklenen (2021 Mart son açıklanan tarih) modeller arasında. TV’nin henüz Türkiye fiyatı bilinmiyor. Ancak yurt dışında 1.499 dolar gibi bir fiyat görünüyor. Bu arada Sony imzalı 48 inç OLED televizyon modeli Türkiye’de 19 bin TL civarında uzun zamandır satılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LG 48CX, 120 Hz’lik 4K panel kullanan model AMD FreeSync / Nvidia G-Sync (VRR) desteklerine sahip  ve bu sayede yüksek akıcılıkta / yırtılma olmayan oyun deneyimi sunabiliyor. Firmanın boyutun da etkisiyle bir “oyun monitörü” olarak da pazarladığı bu 48 inç’lik OLED TV, HDMI 2.1‘in büyük imkanlarından da yararlanıyor ve HDR içerikleri yüksek parlaklık değerleriyle gösterebiliyor. Bu model hem PlayStation 5 hem de Xbox Series X için çok iyi bir seçenek konumunda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da dünyanın en hızlı oyun monitörü