reklamı kapat

POPÜLER

LG D2342P incelemesi

3D teknolojisi yaygınlaşmaya başladığında büyük ekranlı televizyonların dışına çıkmasını pek beklemiyorduk aslında. Monitörlerin 3D desteklemesi pek gerekli bir özellik gibi görünmüyordu çünkü bilgisayarın ekranı olarak kullanılan bir monitörün bulunduğu mesafeden 3D film izlemek pek mantıklı gelmiyordu. Tabii her yeni teknolojide olduğu gibi 3D teknolojisi de hızla evrimleşti; zamanla (ve bazı etkenlerin yardımıyla) daha tercih edilir bir hale geldi. Önce “active shutter” gözlüklerin yerini pasif gözlükler aldı; bu arada 3D içeriklerde büyük bir artış gözlenmeye başlandı. Gözlükleri hafifletmesiyle LG’nin, televizyonlarının kutu içeriğine 7 tane gözlük dahil etmesi bir oldu. Aktif gözlüklerin 150 doları bulduğu bir ortamda 3D’ye bakış açımızı biraz olsun değiştirmeyi başaran bu hamleyi LG, yeni monitörü D2342P’de de yaptı ve biz de bu ay kendisini test etme imkanı bulduk. Monitörü kutusundan çıkarır çıkarmaz PS3’e bağlayıp Uncharted 3 oynamaya başlayışımızın da etkisiyle LOG ekibi olarak hepimizin D2342P hakkındaki ilk görüşleri olumlu oldu.

OYUN İÇİN 3D
LG’nin 23 inçlik Full HD 3D monitörü oldukça hafif. Bu kadar hafif olmasının nedeni baştan aşağı plastikten oluşuyor olması. Monitörün çerçevesi üzerinde sağ alt köşede açma düğmesi ve görüntü ayarlarını yapmak için beş adet tuş bulunuyor. Arkada birer adet HDMI, DVI-D, D-Sub ve 3,5 mm ses girişi mevcut. Monitörün görüntü ayarlarından renk, parlaklık, kontrast ve enerji tasarrufu moduyla ilgili değişiklikler yapılabiliyor. 3D ayarları için ayrı bir sekme var; görüntüyü 2D’den 3D’ye de yükseltme özelliği bulunuyor. D2342P’nin oyun oynarken ya da film izlerken sunduğu görüntü gayet iyi. Ekran parlama yapmıyor. Sunulan görüntü standartların altına inmiyor ama LG’nin televizyonlarındaki muhteşem görüntülere de ulaşamıyor tabii. Aslında sorun sunulan 3D görüntüde değil; monitörün tarama hızında. Çok hızlı akan sahnelerde gözle görülür gecikmeler yaşanıyor. Görüntünün detayları bu sahnelerde ayırt edilemiyor; gözünüzün rahatsız olduğunu hissediyorsunuz. Uzun lafın kısası oyun oynarken dünyadan kopacaksınız ama sinema seyrederken gördüğünüz görüntüler sizi tatmin etmeyecek.

BU NE RENK?
Sizi memnun etmeyecek tek şey filmlerdeki hızlı akan sahneleri keyifle izleyememek olmayacak maalesef. Bilgisayarda günlük işleri yapmaya geçtiğinizde de D2342P sizi hayal kırıklığına uğratıyor çünkü ayarlarını yapsanız dahi ekranda hakim olan renk ya çok soğuk ya da çok sıcak oluyor. Ama örneğin sadece oyun oynamak için evinizi gerekli sistemlerle donatmaya başladığınız bir dönemdeyseniz LG 3D monitörü almayı düşünebilirsiniz. Ama bu fiyatı hak etmediğini de aklınızda bulundurun.

YORUMLAR