reklamı kapat

POPÜLER

LG OLED EX

LG, OLED EX teknolojisiyle parlaklık sınırlarını yükseltiyor

Teknoloji devi LG, CES 2022 kapsamında OLED duyurularına devam ediyor. Firma bu sefer OLED EX görüntüleme teknolojisi ile karşımızda.

LG, geçtiğimiz yıl OLED Evo panel teknolojisi ile ses getirmişti. Evo panelli OLED televizyonlar ile görüntü parlaklığını artıran firma, 2022’de bu konuda çıtayı daha da yükseltecek. Bunun arkasında ise LG OLED EX görüntüleme teknolojisi yer alacak.

CES 2022 duyuruları kapsamında tanıtılan teknoloji, söylendiği kadarıyla parlaklığı yaklaşık yüzde 30 artıracak ve bunun izleme deneyimine etkisi pratikte büyük olacak. Bu paneller ile özellikle HDR içerikler daha iyi gösterilebilecek.

OLED’lerin LED’ler kadar yüksek parlaklık sunamadığını aktaran firma, burada rakamsal bir örnek de veriyor. Buna göre OLED’lerin parlaklığı genelde 500-600 nit seviyesinde oluyor. LED temelli mini-LED paneller ise tam 2.000 nit parlaklığa ulaşabiliyor.

Ancak LED’lerin de bir dezavantajı bulunuyor. LED temelli modeller pikselleri tamamen kapatamadığı ve genel arka aydınlatma kullandığı için OLED’ler gibi gerçek siyah sunamıyor.

OLED EX paneller ile OLED’in gerçek siyahlarını LED’lere yakın parlaklık ile bir araya getireceklerini aktaran LG, bunu tam olarak nasıl yapacak dersiniz? Söylendiği kadarıyla yeni teknolojinin merkezinde özel yapay zekâ sistemleri ve hidrojenin kararlı izotoplarından birisi olan “döteryum” yer alıyor.

Döteryum için “stabilize edildiğinde, döteryum bileşikleri ekranın daha parlak ışık yaymasına / oluşturmasına izin veriyor, yüksek verimliliği uzun süre koruyor.” açıklaması yapılıyor. OLED EX panellerin daha ince çerçevelere izin verdiği de aktarılıyor.

OLED EX panelli ilk LG OLED televizyonların 2022’nin ikinci çeyreğinden sonra raflara çıkarılması bekleniyor. LG’nin yeni yılda Samsung’a da ilk OLED TV’leri için panel sağlayacağını da belirtelim. LG’nin daha spesifik olursak da LG Display’in rakip firma  Samsung’a OLED EX panel vermesi çok olası değil.

İlginizi Çekebilir

Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın