reklamı kapat

POPÜLER

LG, yeni nesil televizyonlarıyla CES’te gövde gösterisi yaptı

LG‘nin CES macerası beklendiği üzere televizyon odaklı oldu. Birbirinden farklı teknoloji ve tasarımlara sahip televizyonlarını tanıtan LG, 2012’nin en iddialı üreticilerinden biri olacağını gösterdi.

LG 55 inç OLED televizyon
55 İNÇ OLED TELEVİZYON
LG’nin CES’te en dikkat çeken cihazı 55 inçlik yeni OLED televizyon oldu. Yalnızca 4,4 mm inceliğe sahip televizyonun ağırlığı da inceliğine yakışır şekilde 7,5 kilogram. Televizyonun öne çıkan özellikleri bu değerlerle sınırlı değil elbette. LG’nin 4-Color Pixels ve Color Refiner teknolojileri, televizyonun daha doğal, daha keskin ve daha doğru renklere sahip görüntüler vermesini sağlıyor. 4-Color Pixels, standart LED televizyonlardaki RGB standardına bi renk daha ekleyerek kırmızı, yeşil ve mavinin yanına beyazı da katıyor. Beyaz rengin varlığı çok daha etkin bir renk ayrımı ortaya çıkarıyor. Color Refiner özelliği ise, renk ve tonları geliştirip belirginleştiren LG’ye özel bir algoritma sayesinde, daha geniş görüş açısı içinde renklerde bütünlük sağlıyor.

LG’nin “sonsuz” olarak tanımladığı kontrast değeri de en karanlık sahnelerde dahi OLED televizyonun canlı renkleri ve en ufak detayları vermesine yardım ediyor. Herhangi bir LCD veya LED’in teknik olarak aynı seviyeye çıkabilmesinin mümkün olmadığı bu özellik aynı zamanda üst seviye berraklık ve keskinlik manasına geliyor. Sıradan LCD/LED’lerden 1000 kat daha hızlı olan LG’nin OLED’i bu hız sayesinde bulanıklıktan uzak temiz görüntüler veriyor. Üç boyut destekli televizyon, LG’nin özellikle yoğunlaştığı pasif 3D teknolojisini kullanıyor. Film Patterned Retarder (FPR) olarak geçen bu teknoloji, Active Shutter’lı televizyonlara göre gözü daha az yoruyor ve ucuz gözlükleriyle çok daha az ekstra harcama gerektiriyor. LG’nin yeni gözlüklerinin eski nesle oranla yüzde 20 daha hafif olduğu da belirtiliyor.

LG CINEMA SCREEN Design
CINEMA SCREEN DESIGN VE DİĞER YENİLİKLER
LG, 2012 model televizyonlarıyla birlikte CINEMA SCREEN Design adını verdiği yeni tasarım çizgisini de CES’te tanıttı. Markanın LM9600, LM8500, LM7600 ve LM6700 modellerinde kullanılan bu tasarım, 1 mm’ye kadar inen ve maksimum 5 mm olan çerçeve ile 4 ,4 mm’ye inen kasa inceliğiyle öne çıkıyor. Çerçevenin inceltilmesiyle, sinemadakine benzer, çok daha konforlu bir üç boyut deneyimi sunmak amaçlanmış.

Serinin iki üyesi LM9600 and LM8600’de çok daha hızlı yükleme süreleri vadeden ve yenilenen Magic Remote ile ses tanıma fonksiyonunu destekleyen çift çekirdekli işlemci bulunuyor. Magic Remote; ses tanıma, teker, “sihirli jestler” ve Pointing özelliğiyle çok daha kolay ve hızlı bir şekilde televizyonu kontrol etmeyi sağlıyor. Her iki modelde de dahili Wi-Fi ve uyumlu cihazlardaki içeriği kablosuz olarak televizyonda oynatmayı sağlayan Mobile HD Link (MHL) bağlantı desteği bulunuyor.

Bazı modellerde bulunan Dual Play fonksiyonu, ekranı ikiye bölmeden, takılan polarize gözlükler sayesinde iki kişinin aynı anda tek ekranda oyun oynamasını mümkün kılıyor. Çıplak gözle bakıldığında iki farklı görüntü üst üste binmiş görünüyor ancak her kullanıcı kendine özel gözlüğü takınca aynı ekranda farklı görüntüler görüyor ve bu sayede ekran büyüklüğünden kaybetmeden keyifli bir oyun deneyimi yaşanıyor.

LG’nin yeni nesil akıllı televizyonlarının tamamnının erişebildiği LG App Store da binlerce uygulamayı kullanıcılarla buluşturuyor. Bu uygulamalar arasında ülkemizde hizmet vermeyen Netflix, Hulu Plus ve VUDU gibi video servisleri de bulunuyor. HTML 5 ve Flash desteğiyle geliştirilen internet tarayıcı ise televizyonları üzerinden internette dolaşmak isteyenlere kusursuz bir deneyim vadediyor.

LG Google TV
GOOGLE TV
Merakla beklenen Google TV’ler de CES’te ziyaretçilerle buluştu. LG Smart TV with Google TV olarak geçen iki LED model (LMG860 ve LMG620) Google’ın Android işletim sisteminin kolaylık ve zenginliğini LG’nin 3D ve akıllı televizyon deneyimiyle bir araya getiriyor. LG’ye has Home Dashboard’un veya standart Google TV arayüzünün kullanılabildiği televizyonlar, Magic Remote ve tam Q klavyenin bir araya geldiği özel kumandayla kontrol ediliyor. Tüm Google servislerine sorunsuz bir erişim sunan televizyonlara Android Market üzerinden uygulamalar da yüklenebiliyor.

84 İNÇ 3D UD TV
LG’nin CES’te dikkat çeken ürünlerinden biri de Cinema 3D serisinin yei üyelerinden olan 84 inçlik televizyondu. UD, yani Ultra Definition olarak geçen televizyon 8 milyon piksel (3840×2160) çözünürlük sunuyor. Halihazırda bu çözünürlükte izlenebilecek sınırlı sayıda içerik mevcut ancak ilerleyen dönemde televizyon yayınlarının ve ev sineması formatlarının çözünürlüklerinin artmasıyla bu televizyonlar evlerimizin vazgeçilmezi olacak.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“LG, yeni nesil televizyonlarıyla CES’te gövde gösterisi yaptı” için bir cevap

  1. arascan dedi ki:

    herşey çok qüzel ama bnm 7600 model tv’im var ama kanal güncellemesini ve yazılımın bulamıyorum bu konuda yardımcı olbilirmisiniz?