reklamı kapat

POPÜLER

LG’den yürüyen merdiven bantlarının temizlik sorununa çözüm [Video]

Metrolarda, alışveriş merkezlerinde ve kısaca birden çok katlı olan ve asansörlerin yoğunluğa cevap veremediği yerlerde kullanılan yürüyen merdivenler günlük hayatta sıkça karşımıza çıkıyor. Yürüyen merdivene her bindiğimizde ise yandaki kayan bandı tutup tutmama konusunda tereddüte düşüyoruz. Her gün milyonlarca kişi bu kısma tutunduğu için buralara dokunmak hijyen açısından pek uygun değil. Fakat yürüyen merdivendeki ani bir sarsıntı veya atılabilecek bir yanlış adım da kötü sonuçlar doğurabiliyor. Geliştirlen bu temizlik cihazı, yürüyen merdivenlerin bu önemli sorununa çözüm getiriyor. 

LG Innotek ve Clearwin tarafından geliştirilen temizleyici cihaz, yürüyen merdivenin giriş kısmındaki bantların üzerine takılıyor. Bant hareket ettikçe cihazın içinden geçen kısım tamamen temizleniyor ve zararlı bakterilerden arındırılıyor. Bunun gerçekleşebilmesi için bant kısmına UV ışığı uygulanıyor ve mikro organizmaların DNA’sı bozuluyor. Böylelikle bulaşıcı hastalıkların banttan diğer insanlara bulaşmasının önüne geçilmiş oluyor. Bant her bir turu tamamladığında tamamen temizlenmiş oluyor. Dolayısıyla yürüyen merdivene binen herkes temizlenmiş bantları gönül rahatlığıyla tutabiliyor.

Bantın hareketli yapısı sayesinde herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymayan cihaz, hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor. Cihazın kullanım ömrünün 10 bin saat olduğu ifade ediliyor. Avrupa Birliği ve Güney Kore’den gerekli izinleri alan cihazın fiyatı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

VİDEO

 

YORUMLAR