reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai New Horizons

Hyundai “yürüyen otomobil” için adımını attı; işte bilmeniz gerekenler

Geçtiğimiz yıl tanıtımı gerçekleştirilen konsept üzerinden mesaj vermeye başlayan Hyundai, yürüyen otomobil projesi için yeni bir departman kurdu.

Hyundai’nin “yürüyen otomobil” planları gerçeğe dönüşüyor. Koreli üreticinin geçtiğimiz yılın CES teknoloji fuarında tanıtımını gerçekleştirdiği fütüristik proje için resmi adımların atılacağı duyuruldu. Bunun için kendi içerisinde “New Horizons Studio” adını verdiği yeni bir departman kuran Hyundai, bu oluşum altında “UMV” olarak nitelediği tipte araçların geliştirilmesinde odaklanacak. Başta deprem ve yangın gibi doğal afetlerde olmak üzere normal araçların erişim sağlayamayacağı yerlere girebilecek niteliklerde olacak bu araçlar, günlük şehir hayatında da ihtiyaç sahiplerinin hayatını kolaylaştırmak için farklı dinamiklere bürünebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Elevate projesi önümüzdeki yürüyen otomobillere referans olacak

Geçtiğimiz yıl dijital bir konsept olarak tanıtımı gerçekleştirilen Elevate, uçları tekerleklere bağlanan robotik ayak yapısıyla büyük ilgi toplamıştı. Normal zeminlerde bir otomobil gibi hareket edebilen aracın, tekerlekle devam edemediği yerlerde yükselerek ayaklarını devreye soktuğunu ve bu şekilde ilerleme sağladığını gördük. Kurulan New Horizons Studio departmanının somut olarak kullanıma sunacağı ilk araçlarda da Elevate dinamiklerini göreceğiz. Departmanın başına robotik teknolojiler konusunda deneyimli olan Dr. John Suh’un da getirildiği açıklandı. 2011 yılından beridir marka içerisinde görev alan Suh, dünyanın ilk dönüşebilir araçlarını üretmeyi amaçladıklarını ifade ediyor. İşbaşı yapan yeni ekibin ilk somut projeyi ne zaman karşımıza çıkartacağıysa şimdilik netlik kazanmış değil.

İlgili video

Elevate tanıtım filmi