reklamı kapat

POPÜLER

Limbo incelemesi

Bundan yaklaşık 14 yıl kadar önce Sanitarium diye bir oyun gelip hepimizin aklını almıştı… O dönemlerde sürekli dünyayı kurtaran asker olduğumuzdan, sıradan birinin bilinçaltında gezinip geçmişindeki hatalarla yüzleşmesini sağlamak unutulmaz bir deneyim yaşamamızı sağlamıştı. Limbo’nun estetik anlayışı ve bu anlayışın sağladığı atmosfer bize yıllar önceki bu deneyimi hatırlattı. Tüm Modern Warfare’lerin, Battlefield’ların arasında sadece kız kardeşini aramak için Limbo’nun sarhoş eden tuhaf alemine giren küçük bir çocuğu canlandırıyoruz. Su katılmamış eski model bir platform oyunu olan Limbo, bir kupa kahve koyup keyifle oynanabilecek “casual” bir başyapıt.

KONTRAST AYARI
Limbo sadece atlayıp zıpladığınız bir oyun değil. Eş zamanlı olarak ciddi anlamda saksıyı çalıştırmanızı gerektiren bir oyun. Hemen her sahnede çözmeniz gereken bir ya da iki adet bulmaca bulunuyor ve bunları çözmeden ilerleyemiyorsunuz. Kaba bir tabirle kafayı yedirten bulmacalar bunlar ama hepsinin çözümü de son derece basit. Oyunda yapabildiğiniz aksiyon sayısı da son derece kısıtlı, bu nedenle ilk etapta oynanışın basit olduğu gibi bir izlenime kapılabilirsiniz. İleri ve geri hareket etmenin dışında sadece zıplayabiliyor ve nesneleri ittirip çekebiliyorsunuz, hepsi bu. Ancak çözmeniz gereken bulmacaların hepsi genelde fizik problemlerini içeriyor. Oynanışı ve oyundaki bazı bulmacaları çözene kadar, canlandırdığınız karakteri defalarca öldürmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda mantığı anlamanın tek yolu bu. Kısacası Limbo, o kadar da basit bir oyun değil. Oyunun sesleri için de ayrı bir parantez açmak gerek. Oyunun ambiyans sesleri, atmosferi o kadar güçlendiriyor ki kesinlikle duymanız gerek. Durağan, hatta bazen iç sıkıcı olan atmosfer, bu denli gerçekçi seslerin de katkısıyla oyunu daha da zevkle oynanır hale getiriyor.

KAHVENİZİ UNUTMAYIN
Limbo birkaç ay önce sadece Xbox Live Arcade platformuna çıkıp kısa süre içinde en çok indirilen oyunlardan biri olmuştu. Artık PC ve PS3’lerimizde de bu muhteşem deneyimi yaşamak mümkün. Hangi platforma sahip olursanız olun mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Hani, ara sıra nereden çıktığı belli olmayan ama hayatımız esir alan oyunlar
vardır ya… İşte, Limbo tam da onlardan biri.

YORUMLAR