reklamı kapat

POPÜLER

MacBook incelemesi

apple-macbook-ek-02

ÜSTÜN MİMARİ

Yeni MacBook bilgisayar mimarisi açısından da üstün bir ürün. Bilgisayarın anakartı 11 inç ekranlı MacBook Air’in anakartına göre yüzde 67 daha küçük. Neredeyse Raspberry Pi ile aynı boyutlarda. Bu da pil için daha fazla alan demek oluyor. Apple her cihazında vadettiği pil ömrünü korumak adına pilde de yeniliğe gitmek zorunda kalmış. Bilgisayarın kasası öne ve kenarlara doğru inceldiğinden tek bir pil kullanmak yerine birkaç katmandan oluşan piller kullanarak kasa içindeki boşluğu çok daha etkin bir şekilde kullanmış.

Yeni nesil Intel Core M işlemciyle çalışan MacBook’un bu bileşeni sadece 5 watt enerji tüketiyor. Bu sayede daha az ısınarak ilk defa fansız bir bilgisayar üretme imkanı tanımış. Yeniliklerin her ilk uygulamasında olduğu gibi bu konuda da bazı kullanıcıların sıkıntı yaşadığını belirtelim. Ancak test ettiğimiz süre zarfında rahatsız edici bir performans sıkıntısı yaşamadık. MacBook’un eski nesil MacBook Air’lar ile benzer performans sunması da çokça eleştirildi ancak MacBook’un bir performans ürünü olmadığını kabul etmek gerekiyor. MacBook hakkında yaşanan sıkıntıların en büyüğü ise bağlantı noktaları. Sıkça kullanılan kablolu bağlantı noktalarına MacBook’ta yer vermeyen Apple çoğu zaman eleştirilen tavrını yine sergilemiş. MacBook üzerinde sadece tek bir C tipi USB bağlantısı bulunuyor. Elektrik bağlantısı, USB, HDMI, VGA ve ekran bağlantılarının tamamı için bu tek bağlantı noktasını kullanıyorsunuz. Bu da demek oluyor ki bilgisayar şarjdayken bir USB bellek bile kullanamazsınız. Durum böyle olunca hemen bu bağlantıyı çoklayan aksesuarlar üretildi. MacBook’u aynı anda şarj etmek, USB ve HDMI bağlantılarından da faydalanmak isterseniz satın almanız gerek aksesuar USB-C Dijital AV Çoklu Bağlantı Noktası Adaptörü. Bu adaptörün fiyatı ise 279 TL. Elbette MacBook bu noktada topa tutulabilir fakat buna sebep olan diğer üstün yenilikleri de göz ardı etmemek lazım.

Son olarak MacBook’un çevreye duyarlı yapısından bahsedelim. Bu konuda takdiri hak eden sayılı firmalardan olan Apple, yeni bilgisayarında da PVC, merkür, arsenik, berilyum gibi doğaya zararlı maddelerden kaçınmış. Ağırlıklı olarak alüminyum ve cam gibi malzemelerden üretildiğinden geri dönüşüm oranı da hayli yüksek. Üretiminden enerji tüketimine resmi olarak en yüksek geri dönüşüm puanına layık görülmüş. Isınma, eksik bağlantılar dışında yumuşak karnı bulunmayan MacBook gerçekten şaşırtıcı sayıda yenilik sunan üstün bir ürün. Yüksek performans arayanların tercih edeceği bir ürün olmasa da üstün özellikleriyle takdiri hak eden çok başarılı bir bilgisayar.