reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro (Touch Bar ve Touch ID) incelemesi

02 Ocak 2017

MacBook Pro

YENİLİKÇİ TOUCH BAR

Gelelim dizüstü bilgisayarın sunduğu en büyük yeniliğe. Yeni MacBook Pro’yu hem selefinden hem de diğer dizüstü bilgisayarlardan ayıran en önemli fark Touch Bar. Apple’ın yenilikçi bir hamlesi olan Touch Bar, klavyenin hemen üst kısmında karşımıza çıkıyor. Fonksiyon tuşlarının yerini alan Touch Bar, çoklu dokunmayı algılayabiliyor.

macbook pro
Klavye genişliğinde olan Touch Bar’ın en sol tarafında “Esc” tuşu yer alıyor. Bu tuşa ekran parlaklığını açma ve kapama, Mission Control, Launchpad, klavye tuşlarının parlaklığını açma ve kapama, ses seviyesini açma ve kapama tuşları eşlik ediyor. Bu tuşları istediğiniz gibi özelleştirmek de mümkün. Bunun için sistem tercihlerinden klavye sekmesine gitmeniz ve oradan Control Strip’i açmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından ekran koruyucu, bildirim merkezi, ekran resmi ve daha birçok favori ögenizi Touch Bar’a kolay bir şekilde sürükleyip ekleyebiliyorsunuz. Eğer bir uygulama Touch Bar’a destek veriyorsa açılan uygulamanın ardından görüntü sekmesinden Touch Bar o uygulamaya göre özelleştirilebiliyor.

macbook pro
Örneğin Safari uygulamasındayken mevcut ögeleri istediğiniz ögelerle değiştirmek mümkün. Mesajlar uygulamasını açtığımızda emojilerin tamamını Touch Bar alanında görmemiz bizi epeyce mutlu etti. Apple’ın uygulamaları haricinde Touch Bar’a birçok uygulama da destek vermeye başladı. Kısa bir süre önce Touch Bar desteğine kavuşan Photoshop, katman özellikleri sayesinde maskeleme, kırpma gibi özelliklere hızlı erişim sağlıyor. Fırça rengi ve sertliği Touch Bar’a dokunarak kolayca değiştirilebiliyor. Photoshop haricinde Touch Bar özelliğini test ettiğimiz DJ uygulaması djay Pro’da da tüm ekip oldukça keyifli dakikalar geçirdik. Eski alışkanlıkları terkedip Touch Bar’a alışmak sancılı olabilir ancak alıştıktan -keyfini sürdükten- sonra da geri dönüş pek kolay olmayacaktır.

2170×60 piksel çözünürlüklü Touch Bar’ın parlaklığı değiştirilemiyor ve bilgisayar kullanılmadığında Touch Bar otomatik olarak kendini kapatıyor.

Dış ortamda güneş ışığı altında da yüksek seviyede görüş sunan Touch Bar’ın hemen yan tarafında güç tuşuna eklenmiş Touch ID göze çarpıyor. iPhone ve iPad’lerde de yer alan Touch ID sayesinde bilgisayarın kilidini parmağınızla güvenli bir şekilde açmak mümkün. Touch ID’nin sağladığı pratiklik sayesinde artık bilgisayarınız için daha da zorlu şifreler seçebilirsiniz. Yurt dışında alışverişler için de kullanılabilen Touch ID oldukça hızlı ve sorunsuz çalışıyor.

YORUMLAR