reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro (Touch Bar ve Touch ID) incelemesi

02 Ocak 2017

macbook pro

PROFESYONELLERİN TERCİHİ

Testini yaptığımız 15 inçlik MacBook Pro, 2,7 GHz’lik dört çekirdekli Intel Core i7 işlemciden ve 16 GB RAM’den güç alıyor. Intel, yedinci nesil Kaby Lake işlemcilerini satışa sundu ancak Apple, yeni MacBook Pro’da altıncı nesil Skylake işlemcilerini tercih ediyor. Bilgisayarda Skylake tabanlı işlemciler kullanılsa da MacBook Pro oldukça güçlü performans sergiliyor. 13 inçlik modelden farklı olarak 15 inçlik modelde Intel HD 530 grafik işlemcisine ek olarak 2 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 455 grafik işlemcisi de bulunuyor. Bu konfigürasyon çoğu profesyonel için yeterli olsa da Apple, opsiyonel olarak 2,9 GHz’lik dört çekirdekli Intel Core i7 ve 4 GB’lık Radeon Pro 460 grafik işlemcisini de sunuyor. Bu işlemcilerin tercih edilmesi durumunda sırasıyla ekstra 800 TL ve 400 TL ödenmesi gerekiyor. 512 GB’lık SSD’yi de 2 TB’a kadar artırabilmek de mümkün. Pek tabii bunun için 4.800 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. 16 GB’lık RAM’in tercih edildiği bilgisayarda RAM kapasitesi ne yazık ki 32 GB’a kadar artırılamıyor.

Apple’ın 32 GB’lık RAM seçeneğini opsiyonel olarak sunmasının nedeni ise güç tüketimi. Daha fazla RAM’in bilgisayarda yer alması durumunda MacBook Pro’nun daha fazla güç tüketeceği belirtiliyor.

MacBook Pro
Bilgisayarın genel performansına bakıldığında dört dörtlük bir performans sergilediğini söyleyelim. Gün boyunca test ettiğimiz MacBook Pro’da Safari, Photoshop, Fotoğraflar, iMovie, djay Pro, iTunes, Pages ve Mail olmak üzere birçok uygulamayı çalıştırdık. Tüm uygulamalar açık olsa bile oldukça akıcı şekilde çalışan bilgisayar uygulamalar arasındaki geçişlerinde bizden tam not aldı. Yüksek performansa ihtiyaç duyan programların üstesinden rahatlıkla gelebilen bilgisayar Geekbench 4 testinde tek çekirdek performansında 3.936, çoklu çekirdek performansında ise 12.874 puan aldı. Radeon Pro 455 grafik işlemcisinde de MacBook Pro’nun 48.624 puan aldığını belirtelim.

Yeni MacBook Pro, tasarımı ve sunduğu güçlü işlemci performansıyla dikkat çekse de pil ömrü bekleneni veremiyor. İlk testimizde ekran parlaklığı son seviyedeyken bilgisayarda Photoshop, Safari, Pages ve Apple Music’i kullanarak sıradan bir ofis günü kurgusunda çalıştık. Tüm bu uygulamalar açıkken MacBook Pro’nun şarjı 4 saat civarında bitti. Ekran parlaklığı Apple’ın da testlerinde kullandığı gibi %75 seviyesinde; Safari, Mail, Messages, Slack, Twitter gibi daha az işlem gücü gerektiren uygulamalarla yaptığımız ikinci testte 6,5 saat seviyesine kadar çıkabildik. Pek tabii ekran parlaklığını daha da azaltarak ve uygulamalara bağlı olarak bu süreyi uzatmak mümkün. Apple pil süresinin yönetimiyle ilgili güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Son güncellemeyle birlikte eski nesil cihazlardan aşina olduğumuz durum menülerinden görüntülenen tahmini kullanım süresi yeni MacBook Pro’larda yer almıyor.

Pili 1,5 saat gibi bir sürede şarj edilebilen MacBook Pro sonuca gelecek olursak oldukça başarılı ve yenilikçi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Hafifleyen ve incelen gövdesiyle daha rahat bir kullanım vadeden MacBook Pro’nun eksileri arasında yüksek fiyatını söyleyebiliriz. 11.099 TL‘lik fiyatıyla bizleri üzen bilgisayarı daha uygun fiyata satın almak için daha düşük kapasiteli veya 13 inçlik modelini de tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR