reklamı kapat

POPÜLER

Twitter veri sızıntısı

Masum bir hata mı? Twitter’dan veri sızıntısı hakkında açıklama

Twitter yaptığı bir duyuru ile bazı iOS kullanıcılarının konum verilerini “yanlışlıkla” sızdırdığını açıkladı ve özür diledi. Peki Twitter veri sızıntısı masum bir hata mı?

Twitter yaşanılan bu yanlışlıkla konum sızdırma olayından kaç kullanıcının etkilendiğini açıklamadı. Konum verilerinin paylaşıldığı şirketin de adı gizli tutuldu. Bununla beraber Twitter veri sızıntısı hatasının mahiyetine ilişkin bazı detaylar ortaya çıktı. Kullanıcıların konum verilerini paylaşmış olan Twitter, diğer gizli bilgileri de paylaşmış olabilir…

Twitter’ın açıklamasına göre bu konum verileri, normal işlemlerin bir parçası olarak depolanmak yerine silindi. Özellikle iOS için Twitter’da bu sorunun uygulamada birden fazla hesap açmış olsanız ve yalnızca birinde yüksek konum doğruluğuna izin vermiş olsanız dahi tüm hesaplardaki konum verileri Twitter iş ortaklarına gönderilmiş olabilir. Twitter’a göre yanlışlıkla ortağına aktarılan veriler yalnızca şehir ismi ve posta kodundan ibaret. Twitter, konum verilerini, gerçek zamanlı ve doğru reklam vermesi için “iş ortağına” gönderdiği ve işletmelerin kullanıcının bulunduğu yere göre reklam göstermesi için ödeme yaptığı iddia edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gizlilik konusunda diğer sosyal medya platformlarından daha farklı bir politika izleyen Twitter’ın bu konum sızdırılma skandalının ardından, kullanıcılar bazındaki güvenli tahtı da sallanacak gibi duruyor. Zira Twitter bile verilerinizin güvenliği yüzde 100 değil. Şirketin açıklamasının devamında ise konum bilgilerinin saklanması ya da depolanması kişilerin tam konumlarına dair net bilgiler içermediğini yönünde. Twitter’a göre, paylaşılan konum verileri, iş ortağı tarafından normal rutininin bir parçası olarak silinmeden önce kısa bir süre tutuldu.

Twitter konum bilgilerini kapatabilirsiniz

Böyle bir açığın olması ise kullanıcıları Twitter konusunda tedirgin etti. Eğer konum bilgilerinizin depolanmasını istemiyorsanız, profilinize gidin, ardından Ayarlar> Gizlilik kısımlarından konum bilgilerinin kapatılmasını, paylaşımını kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Twitter bu yılın başında da bazı Android kullanıcılarının korumalı hesap Tweet’lerini 2015’ten bu yana maruz bırakan bir hatayı kabul etmişti.

İlginizi çekebilir

Microsoft sualtı veri merkezi