reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Ioniq 6

Menzil değeri dikkat çekiyor; Hyundai Ioniq 6 için teknik özellikler açıklandı

Son dönemin en karakteristik otomobillerinden olan Hyundai Ioniq 6 için teknik taraftaki bilinmezli bugün sona erdi.

Haziran ayının son günleri içerisinde resmi olarak tanıştığımız Hyundai Ioniq 6, tıpkı Ioniq 5’te olduğu gibi ses getirmeyi başardı. Özellikle tasarım çizgileriyle günümüz dünyasında görmediğimiz bir yaklaşımı beraberinde getiren model, elektrik rekabetinde Hyundai’ye yeni bir kullanıcı kitlesi getirme potansiyeli taşıyor. İlk tanıtıldığında daha çok tasarım ve donanım nitelikleri üzerinde konuşabildiğimiz Ioniq 6 için teknik taraftaki bilinmezlik de sona erdi. Saatler önce aracın rakamsal verilerini paylaşan resmi kaynaklar, alıcılar için de soru işaretlerini ortadan kaldırmış durumda.

Hyundai Ioniq 6 600 kilometreyi aşan menzille geliyor

Ioniq 6 ürün gamına rakamsal bazda baktığımızda temel hatlarda ikiye ayrıldığını görüyoruz. Giriş seviyesinde 53 kWh kapasiteli bir batarya ve arka aksta konumlanan tek elektrik motorlu kombinasyon kullanıcıları bekliyor. Bu dinamiklerde 218 PS güce sahip olacak versiyonda menzil değerleri ise 450-480 kilometre aralığında seyredecek. 100 kilometrede 14 kWh’lik tüketim yakalaması beklenen paketin pazardaki en verimli elektriklilerden olacağını da belirtmekte fayda var. Ailenin bir üst noktasında ise devreye 77,4 kWh’lik çok daha yüksek kapasiteli bir batarya ve çift elektrik motorlu kombinasyon giriyor. Bataryanın yüksek kapasitesini 0,21 cd’lik sürtünme katsayısı ile destekleyen otomobilde 610 kilometrelik menzil mümkün görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ioniq 6 menzili kadar hızlı şarj desteğiyle de premium modelleri aratmıyor. 800V’a kadar desteğin sunulduğu batarya, 350 kW’lık kaynak üzerinden yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine 18 dakikada getirilebilecek. Performans tarafında ise 325 PS güç ve 605 Nm’lik tork değerleriyle, otomobilin 5,1 saniyede 0’dan 100’e erişebilecek olması dikkat çekiyor. Fütüristik hatlara sahip olan otomobil 4.855 milimetre uzunluk, 1.880 milimetre genişlik, 1.495 milimetre yükseklik ve 2.950 milimetre aks mesafesi değerleriyle son kullanıcılara ulaşacak. Modeli zihinlerde daha iyi canlandırmak adına, Elantra’nın 4.650 milimetre uzunluk, 1.825 milimetre genişlik ve 1.430 milimetre yükseklik değerlerini yan yana koymak da mümkün. Üretim süreci bu yılın üçüncü çeyreği içerisinde başlayacak olan Ioniq 6’nın ilk sahiplerine buluşları 2022 bitmeden gerçekleşecek.

Video