reklamı kapat

POPÜLER

Skai uçan taksi

Menziliyle öne çıkan hidrojen yakıt hücreli en yeni uçan taksi [Video]

Gelecekte sık sık karşımıza çıkacak uçan taksi modelleri arasına bir yenisi daha eklendi. Karşınızda hidrojen yakıt hücreli Skai.

Uçan taksi modelleri üzerinde Airbus dahil onlarca farklı firma çalışıyor. Bir anda hayatımıza giren bu konsept, şehirler içerisinde ulaşımı değiştirecek gibi görünüyor. Özellikle alanda yer alan Uber’in ticari hale getireceği düşünülen bu geleceğin taşımacılık altyapısında Alaka’i Technologies imzalı Skai de yer alacak. Kısa süre önce görücüye çıkarılan araç, birçok benzerinden hidrojen yakıt hücreli yapısıyla ayrılıyor. Bu sayede tam 640 km menzili bulunan geleceği hava aracı, toplam altı adet pervaneye sahip. Hem güvenliği artırmak hem de sesi azaltmak adına çoklu kurulum tercih eden araç, Designworks ortaklığında tasarlanmış. Hidrojen kullandığı için anlık yakıt dolumuna imkan tanıyan Skai, toplam beş kişilik bir model. Otonom değil bir pilot yönetiminde kontrol edilmesi için tasarlanan uçan taksi, geniş camlarıyla yolcularına ve pilota oldukça iyi bir görüş açısı sunabiliyor.

Skai uçan taksi
Skai uçan taksi
Skai uçan taksi
Skai uçan taksi
Skai uçan taksi
Skai uçan taksi
Skai uçan taksi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi Skai pazarda ses getirecek bir model

Adeta çok büyük bir “drone” olarak nitelendirilen Skai, gelecekte yük taşımak için özel versiyonlara da kavuşabilir deniyor. Olası motor sorunlarına karşı özel bir paraşüt sistemiyle donatılan taksi, şu an prototip aşamasında yer alıyor. Ancak şimdiden çıkışa hazır bir görüntü sergileyen uçan taksinin, geleceği parlak görünüyor. Aracın önünde şu an geçmesi gereken FAA sertifika programı yer alıyor.