reklamı kapat

POPÜLER

Ukrayna kripto para

Merak edilen kripto para yasası için yeni detaylar ortaya çıktı

Uzun zamandır gündemde olan ve büyük bir kesim tarafından merak edilen kripto para yasası için yeni detaylar ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto para çalışmalarına ilişkin “Yasa hazır yakında gecikmeden Meclis’e göndereceğiz” demiş, bunun haricinde bir detay ise vermemişti.

Sözcü’nün haberine göreyse Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, sektörün görüş ve önerilerini almak için kripto para temsilcilerini Meclis’e davet ettiklerini açıkladı.

Söylendiği kadarıyla görüşmede taslak hakkında görüş ve öneriler alınacak, yapılacak çalışmalar sonrasında düzenlemeye son şekli verilerek Meclis’e sunulacak. Kripto para yatırımcıları içerik olarak yasaklama değil vergilendirme yönünde bir düzenleme bekliyor ancak sektör temsilcilerinin edindiği bilgilere göre oldukça kısıtlayıcı sistem üzerinde duruluyor.

Taslağı gören kaynakların aktardığına göre, paranın yurtdışına çıkışını kısıtlayıcı bazı düzenlemeler yer alırken, vergilendirmeye dair ise herhangi bir madde bulunmuyor. Kripto varlıkların vergilendirilmesi yatırımcıları korkutsa da piyasa temsilcileri vergiyi, kripto yatırımların kitlelere yayılmasında ve legal bir sistem oluşmasında önemli görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı habere göre uzmanlar, söz konusu içerikte bir düzenlemenin dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan bir yasaklama modeline işaret ettiğini belirtiyor. Söz konusu taslakta kripto para yatırımlarının yurtdışına transferinin önüne bariyer çeken bir yapı planlanıyor, yatırımcı kripto parasını yurtdışı platformlara gönderemiyor. Uzmanlar, çıkış engellenirse girişlerin de duracağına ve bunun Türkiye’deki inovasyonu yok edeceğine dikkat çekiyor.