reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA

Mercedes-Benz’den şekil değiştiren otomobil konsepti [Video]

Kısa bir süre önce konsept IAA (Intelligent Aerodynamic Automobile) modelinin silüet fotoğrafını paylaşan Mercedes-Benz, nihayet otomobil üzerindeki örtüyü kaldırdı. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan otomobil, sıra dışı tasarımıyla gelecekten izler taşıyor. Daha önce de paylaştığımız gibi “dünya aerodinamik şampiyonu” olarak lanse edilen otomobil, 0,19 hava sürtünme katsayısına sahip.

Mercedes-Benz’in dört kapılı coupe modelinin tasarımına bakıldığında, S-Serisi ve CLS-Serisi modellerinin tasarım çizgisinin sürdürdüğü görülüyor. Ön kısımda yer alan dev ızgaraya entegre edilen LED farlar, otomobilin ayrı bir havaya bürünmesine katkı sağlıyor. Konsept IAA modelinde göze çarpan detaylardan biri de yan aynalara ve kapı koluna sahip olmaması. Gelecekten fırlamış gibi görünen otomobilin ön kısmında kullanılan dikkat çekici tasarım dili arka kısımda da devam ediyor. Piyasadaki otomobillerden çok daha farklı bir arka tasarıma sahip olan otomobilde ince LED stoplar otomobilin farklılaşmasına büyük katkı sağlıyor.

Mercedes-Benz Concept IAA
5.040 mm uzunluğunda, 1.995 mm genişliğinde ve 1.305 mm yüksekliğindeki otomobilin aks mesafesi ise 2.975 mm. Otomobilin şüphesiz en önemli özelliği ise şekil değiştirebilmesi. Evet yanlış duymadınız. Mercedes-Benz’in konsept otomobili IAA, bünyesinde hareketli gövde panelleri barındırıyor. Otomobil saatte 80 kilometre hızla giderken veya sürücünün bir düğmeye basması durumunda arka kısmında yer alan panelleri 390 mm, ön kısmında bulunan flapları ise yaklaşık 25 mm uzayabiliyor. Konsept IAA’nın ön tamponunda kullanılan splitter’ın da 60 mm arkaya geldiğini belirtelim.

Otomobilde kullanılan benzin/elektrik plug-in hibrit motoru 279 beygirlik güce sahip. Konsept IAA’nın saatteki aerodinamik modda sunduğu menzil 66 kilometre, maksimum hızı ise saatte 250 kilometre. Dış mekanda sunduğu fütüristik tasarımı iç mekana da taşıyan otomobilde büyük boyuttaki gösterge paneli ve orta konsola entegre edilen panel de dikkat çekiyor. Işıklandırmaya ve yuvarlak tasarıma sahip klima hava çıkışları ise otomobilde göze çarpıyor. Konsept aşamasında olan otomobilin şu an için üretim bandına girmesi beklenmiyor.

VİDEO