reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Mercedes cephesinden sentetik yakıtların geleceğiyle ilgili dikkat çeken açıklama

Pek çok önemli markanın araştırma sürecinde olduğu sentetik yakıt alternatifine Mercedes AR-GE Departman Başkanı Markus Schäfer net cümlelerle yaklaştı.

Elektrik gücünün hakimiyetiyle geçen son birkaç yıl içerisinde tüm dünya devlerinin kısa ve uzun vadeli stratejilerinin merkezine bu teknolojinin alındığına şahit olduk. Madalyonun diğer yüzünde ise fosil yakıtlara alternatif olarak hidrojen ve sentetik yakıtlar için de bazı girişimler olduğu gerçeği var. Bentley, Mazda, McLaren ve Volkswagen gibi bazı üreticiler sentetik yakıtları benzin ve dizel için güvenilir ve çevreci bir alternatif olarak ciddi bir şekilde değerlendiriyor. Nitekim süreç içerisinde bu tarz alternatif yakıt hücrelerine sahip olan konseptler de gördük. Mercedes AR-GE Departman Başkanı Markus Schäfer ise sentetik yakıtların gelecekte pek fazla rolu olmadığını düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes sentetik yakıtlara çok fazla şans vermiyor

Süreçle ilgili Autocar‘a açıklamalarda bulunan Schäfer; “Öncelikli yolumuzun elektrik olacağına dair net bir karar verdik. Yeni platformlar geliştirdiğimizde bunun için önce elektrik uyumluluğunu düşünüyoruz. Adımları atarken güncel trendleri, kuralları ve müşteri davranışlarını izlemek zorundayız. Bu bizim ana stratejimiz durumunda. Eğer elinizde bir güç, enerji var ise, bunun en iyi kullanım onu ​​doğrudan bir bataryaya aktarmak. Çevreci bir enerjiyi bir e-yakıta dönüştürmek beraberinde ciddi verimlilik kayıplarını getiren bir süreçtir. Eğer bu süreçte daha temiz enerjiler mevcut olsaydı, emin olun bunun ilk müşterileri havacılık şirketleri olurdu. Şahsen ben bu tarz alternatifleri önümüzdeki 10 yıl içerisinde otomobil sektöründe görmenin pek mümkün olmadığını düşünüyorum.” diyerek sentetik yakıtlarla ilgili çekincelerinin de altını çizdi.

Mercedes-Benz marka olarak sentetik yakıtların geleceği konusunda şüpheci olsa da, diğer büyük otomobil üreticileri bunu hala içten yanmalı motorlar için uygun bir alternatif olarak görüyor. Nitekim geçtiğimiz nisan ayında Volkswagen Yöneticisi Matthias Rabe, biyokütle odaklı elde edilen sentetik yakıtların, içten yanmalı motorların geleceğinde rol oynayabileceğini ifade etmişti. Henüz projeler prototip olarak kendisini gösterirken, sürecin değişimini de önümüzdeki günler gösterecek.

İlginizi çekebilir

Bataryanız ona emanet; Volkswagen mobil şarj robotuyla tanışın