reklamı kapat

POPÜLER

Denza X

Mercedes imzalı Çinli SUV tanıtıldı; Denza X ile tanışın

Uzak Doğu pazarındaki rekabette Mercedes imzasıyla dikkat çekmeye çalışacak Denza X, modern tasarım hatlarıyla öne çıkıyor.

Advertisement

Mercedes’in de içerisinde bulunduğu Daimler grubu, tıpkı General Motors örneğinden bildiğimiz gibi Uzak Doğu pazarındaki faaliyetlerini yerel ortaklıklar güçlü kılıyor. Bu ortaklıklar kimi zaman üretim tesisinin kullanımına kimi zamansa yeni bir modelin geliştirme sürecine yansımakta. 2019 yılının başında Daimler-BYD ortaklığına dahil edilen Çinli üretici Denza, imzaların atılmasının ardından nimetlerden yararlanmaya başladı. Karşımıza Mercedes tarafından tasarlanan bir konseptle çıkan şirket, bugün o projesini seri üretime taşımış şekilde bizleri selamlıyor. Denza X adıyla kullanıcılarla buluşacak olan şarj edilebilir hibrit SUV, konsept formuna büyük oranda sadık kalınmış şekilde banda taşınacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Denza X hakkında bilmeniz gerekenler

Yaklaşık 4,9 metre uzunluğunda bir SUV olarak karşımıza çıkan X, modern tasarım dinamiklerini kaputunun altında da destekleyecek seçeneklere sahip olacak. İlk adımda şarj edilebilir hibrit versiyonu tanıtılan modeli tam elektrikli satın almak da mümkün. Hibrit versiyonuyla ilgili paylaşılan verilere baktığımızda, içten yanmalı ayağının 2.0 litrelik benzinli üniteyle ilerletildiğini görüyoruz. Tek başına yaklaşık 190 beygir güç üreten bu makinenin destekçisi ise iki elektrik motoru olacak. Bu parçaların bir araya gelmesiyle ise ortaya 400 beygirin üzerinde bir kombin güç değeri çıkıyor. Yine markanın iddiasına göre Denza X, hibrit versiyonuyla 0’dan 100’e hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamlayabilecek. Tam elektrikli versiyona geldiğimizde ise 245 PS güç ve 500 kilometre menzil rakamlarının şu aşamada ön planda olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğiyle birlikte satışlarına başlanacak olan X’in fiyat ve diğer detaylarıysa kasım ayında paylaşılacak.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQC elektrikli SUV