reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

marvel

Martin Scorsese’nin Marvel eleştirilerini netleştirme çabası

Martin Scorsese son günlerde Marvel eleştirileri sebebiyle gündemden düşmüyor. Tecrübeli yönetmen bu konudaki düşüncelerini daha açık bir şekilde ifade etmeye çabaladı.

Martin Scorsese’nin Marvel Sinematik Evreni hakkındaki ne düşündüğünü kısa bir süre önce Empire Dergisi‘ne verdiği röportaj sayesinde öğrenmiştik. Yönetmen kendisine yöneltilen soruyu “MCU filmlerini izlemiyorum. Aslına bakarsanız seyretmeyi denemedim diyemem. Fakat bu filmler sinema değil. Oyuncular lunaparkta tüm koşullara rağmen rol yapmaya çabalıyormuş gibi görünüyor. İnsanların duygularını veya ruhsal olarak yaşadıklarını izleyiciye ileten bir sinema türü değil.” sözleriyle yanıtlamıştı. THR‘a konuşan tecrübeli yönetmen eleştirisinin arkasında olduğunu ifade etmişti. “Bu filmler kesinlikle sinema değil. Bambaşka bir şey. Bu tarz işlerin sinemayı işgal etmesine müsade etmemeliydik. Sinema salonlarının bu noktada öne çıkması ve anlatmak istediği bir şey olan filmlere öncelik vermesi gerekiyor.” sözlerini sarf etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Martin Scorsese’nin Marvel eleştirileri bitmedi

Bu sözleri sebebiyle hala gündemde olan yönetmen söylediklerinin net bir şekilde anlaşıldığını düşünmüyor olmalı ki, yeni bir açıklama daha yapma ihtiyacı duydu. Bu sefer şu sözlerle kendi açıklamasını netleştirmeye çalıştı: “Korunması gereken şey bir filmi tecrübe etme süreci olmalı. Bunun en ideal versiyonu büyük bir izleyici kitlesiyle olması. Fakat farklı tecrübeler için de yer var. Örneğin lunapark gibi yani Marvel tarzında filmlerle birlikte sinema salonu temalı oyun parklarına dönüşüyor. Bu da farklı bir deneyim çeşidi. Bu filmler sinema değil, başka bir şey derken bunu kastediyordum. İsterseniz bunu tecrübe edersiniz, istemezseniz etmezsiniz.”

Martin Scorsese sözleriyle Marvel filmlerini lunaparka benzeterek dışlayıcı bir tavır sergilese de, bunun da farklı bir deneyim olduğunu kabul ediyor olması olumlu yönde bir ilerleyiş olarak kabul edilebilir.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı