reklamı kapat

POPÜLER

marvel

Martin Scorsese’nin Marvel filmleri eleştirisi

Sinema tarihinin en tanınan yönetmenlerinden biri olan Martin Scorsese son yıllarda herkesin konuştuğu Marvel filmleri hakkındaki görüşlerini paylaştı. Onun eleştirileri çizgi roman uyarlaması sevenleri memnun etmeyecek türden.

Marvel Sinematik Evreni geçtiğimiz on senede giderek büyüdü ve izleyicilerin ilgisini çeken pek çok yapımla karşımıza çıktı. Bu on senelik çalışmanın sonucunda Avengers Endgame geldi ve elde ettiği gişe hasılatıyla sinema tarihine adını yazdırmayı başardı. Buna rağmen çizgi roman uyarlamaları sinemaya gönül vermiş pek çok isim tarafından eleştiriliyor. Marvel ve DC’nin elinden çıkan işler Oscar Ödülleri’nde beklenen başarıyı bir türlü elde edemiyor. Çünkü sadece para kazanmak için yapılan, sanat ile alakası olmayan işler olarak görülüyorlar. Usta yönetmen Martin Scorsese de böyle düşünüyor gibi görünüyor. Empire dergisine konuşan yönetmene MCU’ya ve bu dünyada geçen yapımlara nasıl baktığı soruldu. O da eleştiri dolu bir cevap vermeyi tercih etti.

Martin Scorsese’nin Marvel Sinematik Evreni yorumu

“MCU filmlerini izlemiyorum. Aslına bakarsanız seyretmeyi denemedim diyemem. Fakat bu filmler sinema değil. Oyuncular lunaparkta tüm koşullara rağmen rol yapmaya çabalıyormuş gibi görünüyor. İnsanların duygularını veya ruhsal olarak yaşadıklarını izleyiciye ileten bir sinema türü değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette Marvel stüdyoları sanat filmi çektiklerini iddia etmiyor. Fakat milyonların yakından takip ettiği bir dünyayı “bu filmler sinema değil” diye eleştirmek ne kadar doğru, bilemiyoruz. Filmler Martin Scorsese’nin sinema anlayışına hitap etmiyor olabilir ancak milyonlarca insan bu kahramanlarla gülüyor ve ağlıyor.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı