reklamı kapat

POPÜLER

Martin Scorsese ve Marvel

Martin Scorsese Marvel eleştirisinde ısrarcı

Saygı duyulan yönetmenler arasında yer alan Martin Scorsese daha önceki Marvel eleştirisinde geri adım atmıyor. Aksine bu filmlerin sinemayı ele geçirmemesi gerektiğini ifade eden yeni bir açıklamaya imza attı.

Martin Scorsese’nin Marvel Sinematik Evreni hakkındaki ilk yorumlarını geçtiğimiz hafta duymuştuk. Empire Dergisi‘ne konuşan yönetmen kendisine yöneltilen soru üzerine “MCU filmlerini izlemiyorum. Aslına bakarsanız seyretmeyi denemedim diyemem. Fakat bu filmler sinema değil. Oyuncular lunaparkta tüm koşullara rağmen rol yapmaya çabalıyormuş gibi görünüyor. İnsanların duygularını veya ruhsal olarak yaşadıklarını izleyiciye ileten bir sinema türü değil.” sözlerini sarf etmişti. Onun bu açıklamasına Marvel cephesinden yanıtlar gecikmedi. Guardians of the Galaxy yönetmeni James Gunn filmleri izlemeden yapılan bu açıklamanın haksız olduğunu söylemişti. Nick Fury karakteriyle karşımıza çıkan Samuel L. Jackson ise “Bu açıklama biraz Bugs Bunny aslında hiç komik değil demeye benziyor. Filmlerin hepsi filmdir. Martin Scorsese’nin filmleri de herkes tarafından beğenilmiyor. Bu noktada herkesin fikri kendine. Elbette söylediklerinde bir sorun yok. Kimse sırf onun eleştirileri yüzünden film çekmekten vazgeçmeyecek.” sözleriyle cevap vermişti. Son olarak Robert Downey Jr geçtiğimiz günlerde The Howard Stern Show programında konuşmuştu. Sevilen oyuncu “Bu onun görüşü. (Peki bunlar film diyerek ne demek istedi diye sorulduktan sonra) Sonuçta bu filmler sinemada oynuyor. Onun bu farklı görüşünü çok değerli buluyorum. Hayatta her konuda farklı görüşlere ihtiyacımız var.” diyerek saygı çerçevesinden çıkmamayı tercih etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Martin Scorsese ve Marvel kavgası

Martin Scorsese’nin son açıklamasına bakılırsa yönetmen eleştirisinde ısrarcı görünüyor. THR,’a konuşan tecrübeli yönetmen eleştirisinin arkasında olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Bu filmler kesinlikle sinema değil. Bambaşka bir şey. Bu tarz işlerin sinemayı işgal etmesine müsade etmemeliydik. Sinema salonlarının bu noktada öne çıkması ve anlatmak istediği bir şey olan filmlere öncelik vermesi gerekiyor.” sözlerini sarf etti.

Elbette sinemalar böyle bir konuda adım atmaya pek istekli olmayacak. Çünkü Martin Scorsese‘nin sinema olarak gördüğü filmler hiçbir zaman Marvel işleri kadar para kazandırmıyor. Aynı durum internet üzerinden yayıncılık yapan platformlar için de geçerli.

İlginizi çekebilir

Far From Home fragmanı