reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes S-Serisi’ni “hedef alan” Çinli FMC Byton’dan ilk ipucu paylaşıldı

Teknolojisi ve ferah iç dünyasıyla piyasaya iddialı bir giriş yapmak isteyen FMC, 2019 için planlarını oluşturmuş durumda.

Elektrikli otomobillerin gökkuşağı kıvamındaki çeşitliliği devam ederken, küresel üreticilerinin karşısına çıkacak olan modeller her geçen gün yeni oyuncu kazanmaya devam ediyor. Bu zamana kadar karşımıza çıkan hemen her markada, geleneksel yapıda bir modelin hedef alındığını ve kendisine onu rakip gördüğüne şahit olduk. Konu elektrikli otomobil olduğu için hedef alınan bu marka genellikle de Tesla oldu. Çin merkezli yeni bir girişim olan Future Mobility‘nin (FMC) hedefiyse çok daha yukarılarda. Ocak ayında tanıtılmak üzere ilk elektrikli modelleri Byton‘dan ipucu niteliğinde detaylar paylaşan marka kendisine hedef olarak Mercedes S-Serisi‘ni seçmiş durumda.


FMC’nin Byton ile S-Serisi’nin hangi bölümüne meydan okuduğunu merak ediyorsanız bu merakınızı hemen sonlandıralım; Kokpit ve iç hacim! Evet, ilk adımda S-Serisi’nin belkide en iddialı parçası olan kokpitini hedef alan FMC’nin cüretkar olduğu düşünülebilir lakin bu iddia ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardıklarına hiç şüphe yok. FMC başkanı Daniel Kirchert‘in kokpit detayları ve iç hacim genişliğiyle S-Serisi’nin rakibi olarak nitelendirdiği aracın bu bölümünden paylaşılan ilk görselde, ön konsolu boylu boyunca sarmış devasa bir ekrana yer verildiğini görüyoruz. Audi Q5 ebatlarında olduğu söylenen SUV modelinin dış tarafından gelen ipucundaysa şimdilik sadece ön bölümündeki ışıklandırmayla yetinmemiz gerekiyor. Tek seferde 500 kilometre civarında menzil değerine ve beşinci seviye otonom sürüş teknolojisine sahip olması beklenen modelin 2019 yılında son formuyla tanıtılması bekleniyor. FMC, Byton’un ardından 2021 yılında sedan modelini piyasaya sunmak istiyor.