reklamı kapat

POPÜLER

Michael Jackson: The Experience

Efsaneden de öte bir adam Michael Jackson. İnsan ne zaman gerçekten sanatçı olur biliyor musunuz? Ya da daha doğru bir tanımla, insan ne zaman Michael Jackson olur? Tüm bestelerini kendi yaparsa, tüm şarkı sözlerini kendi yazarsa ve tüm dans koreografilerini kendi üretirse… Sadece bir döneme değil, bütün müzik ve dans alemine damgasını vurmuş, devrim yapmış, fenomen müzisyen, ölümünden sonra bu kez sanal alemde karşımıza çıktı. Michael Jackson’ı deneyimlemek için onu sadece dinlemek yeter mi? Elbette ki hayır. Şimdi ayağa kalkıp dans etmek, Michael’ın şarkılarını onunla birlikte söylemek ve onunla birlikte ritim tutma zamanı. The Experience, Michael Jackson’ı yaşamanızı sağlayan piyasada bulabileceğiniz tek oyun.

NOTHING BUT A THRILLER
Michael Jackson The Experience değişik bir oyun. Bu sayfalarda sıklıkla incelediğimiz oyunlar gibi belli bir kurguda ilerlemiyor. Dans ve ritim tutma gibi farklı oyun tiplerini içeriyor. Dans, karaoke, ritim gibi farklı oyun içeriklerini aynı anda deneyimleyebiliyorsunuz ve elbette tüm bunlar Jackson’ın muhteşem parçaları üzerinden ilerliyor. Oyun, Ubisoft tarafından geliştirilen Oyuncu Yansıtma (Player Projection) teknolojisini kullanıyor. Peki, nedir bu teknoloji? Vücudunuzun şekli oyun içinde Michael Jackson’ın video kliplerinin ve canlı konserlerinin etkisiyle tasarlanan mekanlara aktarılıyor. Ekrana aktarılan dijital bilgi, oyun içinde görsel efektleri, görselleri ve müzikleri tetikliyor. Oyuna başlayıp içine girmek oldukça kolay. Örneğin, hemen dört arkadaşınızı toparlayıp birlikte dans etmeye başlayabilirsiniz. Oyunu açtığınız gibi tüm parçalar erişilebilir durumda bulunuyor. Wiimote’u sağ elinizde tutup ekrandaki sanal karakterin hareketlerini takip etmeniz gerekiyor. Hareketleri en odaklı şekilde ekrana aktaran oyuncu en yüksek puanla kazanmış oluyor. Basit ama eğlenceli… Ancak bazı sorunlar da yok değil. Oyun, hareketleri ne kadar başarılı yaptığınıza göre hareketlerinizi değerlendiriyor. Buna göre puan kazanıyorsunuz. Gelgelelim oyun hareketlerinizi tanıma konusunda çok da başarılı değil, en azından her zaman değil. Bu, işi hareket algılamak olan bir oyun için gerçekten çok fena bir durum. Yapımcılar belki de bu sorunu fark edip oynanışı basit tutmayı tercih etmişler. Hareketleriniz odaklı bir şekilde algılanmasa da başarısız olmak oldukça zor. Aslında bu iyi bir şey çünkü ekrandaki dans koreografileri oldukça zor. Tarihin en iyi dansçılarından birini hemen ayağa kalkıp taklit edebileceğinizi düşünmüyordunuz, değil mi? Evet, son tahlilde kontroller o kadar da iyi değil ancak oyun zaten basit ve size en zor hareketleri yapabilmeniz için şans tanıyor. Aslında oyunun en eğlenceli yanlarından biri de arkadaşlarınızı ekran karşısında Jackson taklidi yapmaya çalışırken izlemek. Evet, oyun arkadaşlarınızla birlikte oynadığınız zaman korkunç eğlenceli bir hal alıyor ancak aynı keyfi tek başınıza oynarken almanız zor. Elbette ki uslanmaz bir Michael Jackson hayranı değilseniz. Oyunun hemen hemen tüm içerik yükünü bu dans modu yüklenmiş durumda. Sorunlu da olsa, basit de olsa sırf o muhteşem parçaları ve Michael Jackson figürlerini içerdiği için eğlenebiliyorsunuz. Fakat bunun dışında ‘Experience’ adını hak edecek hiçbir şey yapmıyor oyun. Ne bir konser videosu, ne bir röportaj, hiçbir şey… Geride sadece Jackson’ın ölümünden sonra bıraktığı karanlık var.

MICHAEL’IN HAYALETİ
Oyunun içerikten bu kadar yoksun olması gerçekten moral bozuyor. Yapılabilecek onca şey, eklenebilecek onca içerik varken oyunun içinin bu kadar boş kalmış olması gerçekten büyük kayıp. Fakat daha ilgincine geldi sıra: Oyunun eğitim modu siz ilerledikçe açılıyor. Garip değil mi? Aslında pek değil. Ben bu durumu şöyle yorumladım: Oyunda ilerleyin ki dans etmenin inceliklerini anlatalım size. Eğitim bölümünde dans öncesinde nasıl ısınacağınız, dans esnasında gücünüzü nasıl dengeleyeceğiniz gibi ilginç bilgiler aktarılıyor. Hani, bu bölümü asıl oyuna geçmeden koysalarmış daha anlamlı olabilirmiş ancak bazen de bardağın dolu tarafını görmek gerek, değil mi? Bu bölümü de bitirdikten sonra elimizde hiçbir şey kalmıyor. Arkadaşlarınızı eve davet edip parti vermek dışında tabii ki…

POLYANNACILIK YAPALIM
Bardağın dolu tarafı dedik ancak boş kısmı da tam boş. Oyunun ismi ciddi anlamda manasız kalıyor. Örneğin, bu oyuna bir dükkan mantığı çok yakışabilirdi. Oynadıkça puan kazansanız ve puanları yeni video klipler, röportajlar, hatta daha önce görülmemiş Michael Jackson materyalleri almak için kullanabilseniz harika olurdu ve oyun işte o zaman adını hak edebilirdi. Oyunu denerken sürekli gel-gitler yaşadım. Bir yanım bir Michael Jackson hayranı olarak, o müzikleri duymayı ve figürleri yapmayı çok ama çok eğlenceli buldu ama diğer yanım kaçırılan bu fırsat için Ubisoft’a çok kızdı. Oyunu bu haliyle sadece en sıkı Michael Jackson hayranlarından başka kimseye öneremiyorum.

SON BİR ŞANS
Aslında Ubisoft için bir şans daha var. Oyunun PlayStation 3 ve Xbox 360 sürümleri henüz piyasaya çıkmadı. Bir şekilde yukarıda saydığımız içeriklerden bir veya birkaçını oyuna ekleyebilirlerse harika olur. Ama tamamen aynı oyunu bir de bu konsollar için görürsek işte o zaman hayal kırıklıklarının en büyüğü olur. Wii sahibiyseniz ve dans oyunlarından hoşlanıyorsanız, üzerine bir de Jackson hayranıysanız bir şans verebilirsiniz. Aksi takdirde uzak durmanızı öneririm.

Michael Jackson: The Experience
Her bir tema, Jackson’ın farklı bir video klibinden alınmış. Bu sahnelerin renk teması ve kurgusu gerçekten çok başarılı. Keşke bu sanat yönetimi başarısı oyunun genelinde de kurgulanabilseymiş.

Michael Jackson: The Experience
Elbette ki oyuna ilk başladığınız anda afallıyorsunuz. Ardından yavaş yavaş müziği hissetmeye ve ritmi tutturmaya başlıyorsunuz. Hele ki Jackson’ın parçalarına hakimseniz, o noktadan itibaren ciddi anlamda eğlenmeye başlıyorsunuz.

Michael Jackson: The Experience
Oyunu mutlaka arkadaşlarınızla deneyin. Belki ilkin ısınmak için yalnızken denemek isteyebilirsiniz ancak bu oyun kesinlikle bir parti oyunu. Mutlaka yanınızda birkaç kişiyle birlikte oynayın. Hatta onları izlemeyi ihmal etmeyin.

Michael Jackson: The Experience
Oyunun keyfine tavan yaptıran bir başka unsursa iyi bir müzik sistemi. Eğer oyunu sağlam bir ses sisteminde oynarsanız ciddi anlamda bir konser atmosferine giriyorsunuz. Kim bilir, belki komşularınız da eşlik eder size.

OYNANABİLİRLİK
-3YILDIZ-

GRAFİK
-3YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
• UBISOFT PARİS

DAĞITICI
• UBISOFT

PLATFORM
• Wii, PS3, XBOX 360, DS, PSP