reklamı kapat

POPÜLER

Mr. Robot

Michiganlı hackerın Mr. Robot’u aratmayan “hapisten kaçma” hikayesi

Michigan geçtiğimiz günlerde Mr. Robot‘un bölümlerini aratmayacak bir suça tanık oldu. 27 yaşındaki Konrads Voits, şehir hapishanesinin bilgisayarını hackleyerek, kayıtları değiştirmeye çalıştı.

Popüler dizilerden Mr. Robot, Konrads Voits isimli suçluya ilham kaynağı olmuş mudur bilinmez ancak Voits, geçtiğimiz günlerde ilginç sayılabilecek bir “kurtarma operasyonunu” gerçekleştirmeye çalıştı. Hapisteki arkadaşının hapis süresini kısaltmak isteyen Voits’in bu girişimi çok da kolay olmamış. İlk olarak fazlasıyla klasik yöntemlerden birini deneyen Voits, şehir hapishanesinin ewashtenaw.org adresindeki sitesini neredeyse birebir kopyalayarak, domain ismindeki küçük bir değişimle yeni bir site oluşturmuş. Voits, sahte internet sitesi yayına girdikten sonra hapishane çalışanlarına e-postalar atarak onları siteye çekmeye çalışmış. Siteye giriş bilgilerini ele geçirmeye çalışan Voits’in bu ilk denemesi başarısızlıkla sonuçlanmış, çünkü hiçbir çalışan sahte sitede hesabına giriş yapmamış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci deneme başarılı

Bu plan çuvallayınca Voits, ikinci planını devreye sokarak hapishane çalışanlarını telefonla aramaya başlamış. Kendini IT çalışanı olarak tanıtan Voits, sisteme gelen sözde güncellemeyi indirmeleri için çalışanları bilgilendiren bir çağrı merkezi çalışanına bürünmüş. X.Jail güncellemesini yapmaları için çalışanları kandırmaya çalına Voits’in oltasına tüm bunlardan habersiz bir çalışan takılmış. Birkaç denemenin ardından bu çalışanı kandırmayı başaran hacker ise hapishane kayıtlarından çalışanların bilgilerine kadar oldukça geniş bir veri havuzunu ele geçirmeyi başarmış.

Hapisten kaçırma

Voits, en baştaki amacını da gerçekleştirmekten geri durmamış elbette. Arkadaşının hapis cezasının süresini kısaltan hackerın planı ise ne yazık ki “eski usül” kayıtlar işin içine girince çuvallamış. Arkadaşının salıverilme gününde belgeleri kontrol eden bir çalışan elle tutulan kayıtlarla, dijital kayıtları kontrol edince bir gariplik olduğunu fark ederek işi soruşturmaya almış. Kısa bir FBI soruşturmasının ardından Voits tutuklanmış.

7 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Voits’in bu heyecanlı hikayesi ek olarak 235 bin 488 dolarlık para cezası ile tamamlanıyor.

İlginizi çekebilir

Mr. Robot 1. sezon fragmanı