reklamı kapat

POPÜLER

youtube kripto para

Kripto para yatırımcısı YouTuber’ın 2 milyon dolarlık hesabı canlı yayında hacklendi

ICO yayınlarıyla bilinen YouTube yayıncısı Ian Balina‘nın canlı yayında kripto para cüzdanı hacklendi. Saldırganlar yayıncıdan 2 milyon dolar değerinde para çaldı.

YouTube kanalında ICO incelemeleri yapan YouTuber Ian Balina, geçtiğimiz gün canlı yayında siber saldırıya maruz kaldı. Canlı yayın sırasında her zamanki gibi ICO incelemesine devam eden yayıncının kripto para cüzdanında bir anda eksilme oldu. Yayını izleyen kullanıcılardan biri durumu fark edip yayıncıyı uyararak “Ian, birinin hesabındaki tüm parayı transfer ettiğinin farkında mısın? Umarım bilinçli bir harekettir bu.” dedi. Ancak Balina yorumu ilk etapta görmedi. 15 dakika sonra ise yayın aniden kesildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTuber’ın kaybı 2 milyon dolar

Birkaç saat sonra yeniden yayın açan Balina, kripto para alışverişleri için tuttuğu Google Dokümanı açınca ise durum ortaya çıktı. Daha sonra kendi Telegram hesabı üzerinden açıklama yapan YouTuber, yayını aniden kesmek zorunda kaldığını çünkü hacklendiğini açıkladı. Hackleyen kişiyi bulmak istediğini belirten Balina, konuyla ilgili bilgisi olanlar için iletişim bilgilerini kaydederken; hacker’ın ETH cüzdan adresini de takipçileriyle paylaştı. YouTuber, hackerların hesabına eski okul e-postasından ulaşmış olabileceğini düşünüyor. Gmail hesabını kurtarma e-postası olarak eski okul e-posta adresini kullandığını belirten Balina, şifrelerini de Evernote’a kaydettiğini söylüyor. Gmail hesabı hacklenen Balina’nın Evernote’unu ele geçirmek tahmin edersiniz ki zor olmamış…

2 milyon dolar değerinde parası çalınan Balina’nın bu kaybı kullanıcılara da daha kapsamlı önlemler almaları konusunda emsal oluşturacak cinsten. YouTuber’ın hackerların izini bulup bulamayacağı ise muamma.