reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Activision Blizzard LOG Tasarım

Microsoft, Activision Blizzard alımını sonunda bitiriyor

 - Güncelleme: 13 Ekim 2023 09:09

Yazılım devi Microsoft, yasal süreçler nedeniyle çok uzun süredir masada olan Activision Blizzard alımını sonunda bitiriyor.

Microsoft, eğer kaçırdıysanız Türkiye dahil birçok ülkede onaylanmasına rağmen 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard alımına geçtiğimiz aylarda İngiltere’den onay alamamıştı. Anlaşmayı pürüzsüz olarak tamamlamak isteyen şirket, İngiltere’nin Rekabet Kurumu’ndan da onay almak adına Activision Blizzard şirketinin “cloud / bulut oyun” haklarını tam 15 yıllığına büyük oyun firmalarından Ubisoft’a satmaya karar verdi. Bunun üstüne Ubisoft da bir duyuru yaptı ve Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını tamamlamasının ardından, Activision Blizzard oyunlarını detaylarına burada yer verdiğimiz Ubisoft+ (Ubisoft Plus) bulut oyun servisine getireceklerini duyurdu. Peki bu adım tam olarak neden atılmıştı? İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) geçtiğimiz aylarda anlaşmanın, “hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştirebileceği, inovasyonu azaltabileceği ve İngiltere’deki oyuncular için daha az seçeneğe yol açabileceği” sonucuna varmış ve süreci net olarak engellemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft’tan Brad Smith atılan yeni adım hakkında, “CMA tarafından dile getirilen, satın almanın bulut oyun yayıncılığı üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri gidermek istiyoruz” demişti. Daha sonra ise CMA, Activision şirketinin bulut oyun haklarının Ubisoft’a satışının önceki endişeleri önemli ölçüde giderdiğini söylemişti. Bugün tüm bu gelişmelerin üzerine CMA devasa alımın önündeki en büyük engeli kaldırdı ve yapılan geniş incelemeler sonrasında resmi onayı sonunda verdi. Bu onay sayesinde Microsoft’un Activision Blizzard alımını tamamlamasını durduracak hiçbir büyük engel kalmadı.

Microsoft ve Activision Blizzard alımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER