reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft HoloLens işte böyle çalışıyor [Video]

Microsoft ocak ayında düzenlediği Windows 10 etkinliğinde geleceğin gerçek teknolojisi HoloLens‘i tanıtmış, hologram ve sanal gerçekliği bir arada sunan holografik gözlük geniş çapta yankı uyandırmıştı. Çalışma prensibini ve akıbetini merakla beklediğimiz HoloLens’in ilk demo videoları geldi.

Microsoft Build 2015 etkinliğinde eğlenceli sunumlarla basının karşısına çıkan HoloLens, “iş başında” ilk kez görüntülenmiş oldu. Gösterilen demo videoda, HoloLens’in hangi alanlarla ne amaçlarla kullanılabileceğini görüyoruz. Örneğin tıp alanında, insan vücudunu tüm sinir sisteminden kemik yapısına kadar incelemek, mimaride bina yapılarını analiz etmek, tasarlamak ve bunları tüm detaylarıyla sunmak HoloLens’in yeteneklerinden yalnızca bazıları.

Etkinlikte en dikkat çekici bölüm ise, HoloLens’in günlük yaşamda nasıl kullanılacağını gösteren sunum oldu. Gerçek bir robotik cihaz ve onu tamamlayan holografik robot görüntüsüyle ortaya çıkan B15 adlı robot, eğlenceli görüntülere imza attı. Bir bilgisayar gibi kontrol panelleriyle yönlendirilen B15, aynı zamanda sese duyarlı bir şekilde de çalışabiliyor. B15’i her iki şekilde de kolayca yönlendirmek ve komut vermek mümkün.

Build konferansında yer verilmedi ancak Microosft’un HoloLens’i Xbox platformunda da kullanma planları olduğunu biliyoruz. İş o noktaya geldiğinde bizi nasıl bir dünya karşılayacak, gerçekten merak konusu.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Microsoft HoloLens işte böyle çalışıyor [Video]” için bir cevap

  1. Ferhat dedi ki:

    Bayıldım