reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefona yeni özellikler ekleyen modüler kılıf [Video]

Google’ın Project Ara isimli modüler akıllı telefon projesinin ne kadar heyecan verici olduğunu söylemeye gerek yok sanırız. Cihazı istediğimiz gibi kişiselleştirmek ve donanımını küçük modüller ile güçlendirmek hepimizin hayalini süslüyor. Project Ara‘nın piyasadaki yerini almasına daha çok uzun bir süre var fakat modüler yapıdaki telefon kılıfları birkaç ay içerisinde kapımızı çalacak gibi görünüyor.

Nexpaq isimli bu kılıflar cihaza 1.000 mAh fazladan güç sağlıyor. Bu gücün cihazın modeline bağlı olarak telefonun şarjını yüzde 30 ile yüzde 60 arasında artıracağı belirtiliyor. Pilin bulunduğu giriş haricinde 6 adet boş kısım yer alıyor. Şimdilik bu kısımlar için 12 farklı modül geliştirilmiş durumda. Modüller arasında LED flaş, lazer işaretleyici, nefes analiz, hoparlör, SD kart okuyucu, kısayol tuşu, hava kalitesi ve depolama modülleri yer alıyor.

lkjhjk
LED Flaş ile daha kaliteli fotoğraflar yakalanabiliyor, lazerden sunumlarda yararlanılıyor ve nefes analiziyle hızlıca alkol testi yapılabiliyor. Bunun yanı sıra SD kart okuyucu ile telefona veri aktarılıyor, kısayol tuşu ile cihazda ulaşmak istediğimiz bir yere hızlıca ulaşmamız sağlanıyor ve depolama alanıyla ekstra alana sahip olunuyor. Ayrıca boş kalan yerleri doldurmak amacıyla da herhangi bir işlevi olmayan küçük modüller kullanılıyor.

Hem iPhone 6 hem de Galaxy S5 ve Galaxy S6 edge ile uyumlu olan koruyucu kılıfın modülleri iki ayrı platform arasında değiştirilebiliyor. Örneğin LED flaş kullanan bir Android kullanıcısı bu modülü iPhone kullanan arkadaşına verebiliyor ve karşılıklı modül değişimleri yapılması mümkün oluyor. Ekip ileride çok daha farklı modüller geliştirebileceklerinin ve bunun henüz bir başlangıç olduğunun altını çiziyor.

nexpaq3
Kickstarter‘da yalnızca iPhone uyumlu sürümü 99 dolar, iPhone ve Android uyumlu versiyonu ise 109 dolar olan kılıfın 2016’nın ocak ayında kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor. Öte yandan modüllerin fiyatları ise 3 dolar ile 29 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Kılıfın siyah-siyah, siyah-yeşil, beyaz-beyaz ve beyaz-eflatun renklerinde piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

VİDEO

YORUMLAR