reklamı kapat

POPÜLER

Modüler akıllı telefon Fairphone 2 duyuruldu [Video]

Google imzalı Project Ara ile hayatımıza giren modüler akıllı telefon konusunda yeni gelişmeler var. Google’ın projesi henüz gerçek bir ürün olarak piyasaya çıkmadı ancak Hollandalı sosyal girişim oluşumu Waag Society bu alandaki ikinci telefonunu duyurdu bile. Fairphone 2 isimli telefon tıpkı Project Ara gibi değiştirilebilir donanım parçalarıyla geliyor.

Hem kullanıcıların cebini yakmamak hem de sağlam bir şekilde uzun süreli kullanım imkanı sunmak amacıyla hayata geçirilen Fairphone projesi ikinci versiyonuyla karşımızda. Orijinal Fairphone’un üzerine geliştirilen Fairphone 2, arka kapağından piline kadar değiştirilebilir önemli modüllere sahip. Bu modüller arasında pil, ekran, arka kamera, hoparlör ve alıcılar yer alıyor.

Değiştirilebilir parçalara sahip olsa da sonuç olarak Fairphone 2’nin fabrika çıkışlı versiyonunda standart özelliklere mevcut. Gorilla Glass kaplı 5 inçlik HD ekranla gelen telefonda Snapdragon 801 işlemci, 2 GB RAM, 2.420 mAh kapasiteli pil, 8 MP arka kamera, 32 GB hafıza yer alıyor. Android 5.1 Lollipop sürümüyle piyasaya sürülecek olan Fairphone 2’nin destek verdiği bağlantılar arasında 802.11 b/g/n/ac WiFi, 4g LTE ve Bluetooth 4.0 yer alıyor. Sonbaharda satışına başlanacak olan telefonun satış fiyatı ise 525 euro.

YORUMLAR