reklamı kapat

POPÜLER

Nokia X

Microsoft, Nokia X Android projesinin ipini çekti

Microsoft, Nokia X Android projesinin sonlandırıldığını duyurdu. Gelecekteki Nokia X cihazları ve ürünleri Windows Phone‘a aktarılacak. Firma ayrıca önümüzdeki yıl 18 bin çalışanını işten çıkaracağını da açıkladı.

Microsoft cihaz birimi başkanı Stephen Elop’un açıklamasına göre, Android’den Windows Phone geçiş çalışmaları hemen başlayacak, ancak mevcut Nokia X cihazlarına yönelik desteğin yanı sıra, eldeki cihazların satışı devam edecek. Yakın zamanda duyurulan Nokia X2’nin akıbetine ilişkin bir açıklama ise gelmedi. Teknik olarak “mevcut” Nokia X cihazları arasında yer alan bu cihazın satışa çıkması olası, ancak Microsoft’un sağı solu yine de belli olmaz. Sonuçta iptal edildiği resmen duyurulmuş bir platformda çalışacak bir cihazı almak isteyen çıkmayabilir.

İşten çıkarmalar konusunda yapılan açıklamada ise, toplam 18 bin kişiden 12.500’ünün Nokia Cihaz ve Servis biriminde olduğu belirtildi. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın ifadesine göre, Nokia Cihaz ve Servis birimindeki strateji değişikliği nedeniyle bu kadar kişi işten çıkarılacak. Microsoft’un telefon çalışmalarının bundan sonra Finlandiya’daki tesislerde yoğunlaşması bekleniyor.

YORUMLAR