reklamı kapat

POPÜLER

Nokia X

Nokia X incelemesi

Nokia’nın Android uygulamalarını çalıştıran ilk akıllı telefonu X, Windows Phone ve Android deneyimini bir arada sunuyor. 499 TL’lik fiyatıyla bütçeyi zorlamayan X, kendi segmentinde rekabeti kızıştıracağa benziyor

Geçtiğimiz ay Türkiye’de lansmanı gerçekleşen Nokia’nın yeni akıllı telefonu X, kısa bir süre önce ofisimize geldi ve biz de enine boyuna inceleme fırsatı bulduk. Yeni Nokia X, hem Windows Phone hem de Android deneyimini bir arada sunuyor. Android deneyimi derken hemen yanlış anlaşılmasın. Çünkü Nokia X, şu an için Android deneyimini tam olarak sunamıyor.

Bu konuya birazdan geleceğiz. İlk önce sizlere telefonun nasıl bir tasarıma sahip olduğundan bahsedelim. Lumia serisinden aşina olduğumuz polikarbon malzeme X’te de karşımıza çıkıyor. Cıvıl cıvıl renk seçenekleriyle gelen telefon, dikdörtgen bir forma ve keskin hatlara sahip. Telefonun dikdörtgen bir yapıda olması iPhone’larda olduğu gibi tek eldeyken rahat bir yazı deneyimi yaşayacağınız anlamına geliyor. Üst kısmında 3,5 mm’lik kulaklık girişi, sağ yan kısmında ses açma/kısma ve hemen bu tuşların altında güç tuşunun yer aldığı telefon, mevcut telefonlardaki gibi alt kısmında yer alan micro-USB üzerinden şarj edilebiliyor. Ekranın altına konumlandırılan kapasitif tuş, bir önceki menüye dönmeye ve uygulamalardan çıkmaya imkan tanıyor. Sade bir tasarım anlayışına sahip olan telefonun boyutları 115,5 x 63 x 10,4 mm, ağırlığı ise 128,66 gram.

YORUMLAR