reklamı kapat

POPÜLER

microsoft yapay zeka

Microsoft tarafından yapay zeka bağlantılı işten çıkarma hamlesi!

Yazılım devi Microsoft, haber konusunda çalışan onlarca çalışanın işine son verdiklerini duyurdu. Bu hamlenin arkasında yapay zeka yer alıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Microsoft, MSN.com ve Edge tarayıcı içerisindeki haber içeriklerinin düzenlenmesi sürecinde çalışan 80’e yakın kişinin işine son verdiklerini duyurdu. Bu alanda dünya genelinde 50 bölgede çalışan 800’e yakın çalışanı olduğu aktarılan yazılım devi, artık kullanıcıların karşısına çıkarılacak yeni haberleri seçme ve belirleme konusunda yapay zeka teknolojilerinden yardım aldıklarını aktarıyor. Bu bağlamda yaşanan bu işten çıkarmaların düzenli olarak devam edeceği aktarılıyor. Bu da elbette kötü görünüyor. Ancak yapay zeka sistemleri gelişiyor ve buna bir şekilde ayak uydurulması gerekiyor. Kimsenin böyle büyük şirketleri “insanlar işsiz kalması diye yapay zeka kullanmayın” şeklinde sınırlandırma şansı bulunmuyor. Robotlar gibi yapay zeka sistemleri de birçok insana olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Yeni dünya düzeninde teknoloji ile açılan bazı kapılar, yine teknoloji tarafından kapatılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, yapay zeka tarafına büyük yatırım yapıyor

Firmanın yapay zeka sistemleri sadece haberleri belirleme konusunda görev yapmıyor. Bu sistemlerden hemen her alanda aktif olarak yararlanıyor. Bir yazılım firması olarak Windows işletim sisteminden Office paketine kadar birçok alanda makine öğrenme ve yapay zeka sistemleri aktif olarak görev yapıyor. Bu sistemler sunucularda da aktif olarak kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir

SpaceX’in prototip Starship roketi patladı