reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’tan sürpriz akıllı saat konsepti

12 Haziran 2015

Geçtiğimiz yıldan beri akıllı saat pazarına girme planları konuşulan Microsoft, akıllı bir saat değil ama bir aktivite bilekliği tanıtmıştı. Şimdi o dedikodular yeniden canlandı çünkü geçtiğimiz gün internette yayınlanan görseller Microsoft’un akıllı saati için olası bir konsept tasarım sunuyor.

Tumblr’da paylaşılan konsept tasarımlar Microsoft Moonraker ismini taşıyor. Canlı ve parlak renklerine alıştığımız Microsoft Lumia’ları tamamlayıcı renklere sahip olan akıllı saat tasarımı kullanıcılara yeşil, turuncu ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneği sunuyor. Konsept tasarım gövdesi itibarıyla Apple Watch‘u da bir hayli andırıyor. Adım sayma, kamera kontrolü, mesaj ve e-mail okuma, sosyal medya kullanımı, MixRadio gibi özellikler sunan saat, Apple Watch kadar çeşitli olmasa da farklı saat arayüzlerine de sahip.

İnternete sızdırdığı bilgilerle ünlü evleaks‘e göre ise bu tasarım aslında bir konsept değil. Geçtiğimiz yıl Nokia’nın Moonraker isminde bir mobil cihazının geleceğini yazan evleaks‘e göre o cihaz bu akıllı saat. Öyle ki evleaks saat için bir model numarası bile veriyor: LS-50. İnternet üzerinde ise saatin gerçek olup olmadığına dair tartışmalar devam ediyor. Microsoft, Moonraker’ı hayata geçirir mi bilinmez ancak tasarımın oldukça etkileyici olduğu söylenebilir. Siz ne dersiniz, Microsoft Moonraker bir konsept tasarım mı yoksa sızdırılmış bir bilgi mi?

Güncelleme:
Haberde belirttiğimiz üzere Moonraker’ın gerçekten de Nokia’nın çıkarmayı planladığı bir akıllı saat modeli olduğu iddiası güçlendi. Verge‘ün haberine göre görsellerin yayınlandığı Tumblr sayfası, Microsoft’un tasarım alanınca çalışan elemanlarından biri olan Pei-Chi Hsieh‘e ait. Görseller ise konsept bir tasarımdan ziyade pazarlama amacıyla hazırlanmış. Nokia’nın bu akılı saati ise ne yazık ki hiç gün yüzüne çıkamadı. Bunun en önemli sebebi ise Microsoft’un akıllı bilekliği.

YORUMLAR