reklamı kapat

POPÜLER

Patentlere göre Microsoft 2 yıldır akıllı saat hazırlığı içinde

Microsoft‘un 2 yıldır kendi akıllı saatini ortaya çıkarmaya yönelik olarak çalışmalar gerçekleştirdiği, 2012 yılında başvurusunu yaptığı ancak bu hafta kabul edilen patent ile ortaya çıktı. Microsoft şu ana kadar akıllı saat konusunda pek de renk vermeyen firmalar arasında yer alıyordu.


Patente göre Microsoft, kalp ritmi ve diğer ölçümlere imkan tanıyan biyometrik parametre ölçen sensörlere sahip, sağlık ve spor odaklı bir akıllı saat üzerinde çalışıyor. Bilekliğinden ayrılabilen bir dokunmatik ekran tasarımı tercih eden Microsoft, tıpkı Samsung Gear Fit ve Sony Core gibi farklı bilekliklerle kullanım hedefliyor olabilir. Patent başvurusunda manyetik şarj standına da yer veriliyor. Bilekliğinden ayrılan dokunmatik ekran, manyetik standa yerleştirilerek hem şarj ediliyor hem de çizimlerden anlaşıldığı üzere bir masa saati görevi üstlenebiliyor.


Microsoft’un 2012’de aldığı patentlerin üzerine ne kadar gelişme kaydettiği ve hangi aşamada bulunduğuna dair firma cephesinden henüz yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak giyilebilir ürünlerin cazibesine devlerin de katıldığı ve yakın bir zamanda Apple ve Microsoft’un da dahil olmasıyla akıllı saat savaşlarının başlayacağını ön görmek çok da zor değil.