reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Beetle

Mille Miglia rotasında yola çıktı; elektrikli Volkswagen Beetle hakkında önemli notlar

90 yılı aşkın kökleri bulunan Mille Miglia yarışı, yeni nesil güçle tazelenirlen elektrikli Volkswagen Beetle bunun öne çıkanları arasında yer aldı.

Geçmişi 1927 yılına kadar uzanan ve artık bir efsane haline gelen Mille Miglia, motor sporları meraklıları için her zaman ayrı bir yere sahip. 2019 ile birlikte 92 yılı geride bırakan organizasyon için bu seferkinin anlamı da tarih içerisinde kilometre taşı niteliğindeydi. Son dönemlerde pazar payı ciddi oranda artış gösteren elektrikli ve hibrit araçları artık görmezden gelemeyen organizasyon ekibi, bu yıl Mille Miglia Green olarak oluşturulan klasman ile bambaşka bir kitleye erişmeye başladı. Geride bıraktığımız haftasonu düzenlenen rotada Tesla, Volvo, BMW ve Mercedes başta olmak üzere pek çok önemli model çizginin gerisine geçerken, ruha uygun klasik isimleri de bu kapsamda kadrajda görme şansına eriştik. Elektrikli Volkswagen Beetle projesi de bahsettiğimiz bu örnekler arasında katılımcıların yoğun ilgisini gösterdiği modeller arasında adını üst sıralara yazdırdı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli Volkswagen Beetle teknik özellikleri

eClassics ekibiyle geliştirilen ortaklıkla hayata geçirilen projenin tanıtımı geride bıraktığımız Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi. Projede elektrikli Up modelinde kullanılan altyapıya yer veren ekip, bu sayede güncel teknolojiyi klasik karakterle bir araya getiriyor. Yer verilen bir adet elektrik motoruyla 82 PS güce sahip olan modelin batarya kısmında ise karşımıza 36,8 kWh‘lık paket çıkıyor. Bu paket sayesinde tek seferde 200 kilometre yol kat edebilen klasik Beetle, hızlı şarj desteğinin etkisiyle ise 1 saatlik dolumla 150 kilometre noktasına gelebiliyor. Toplamda 1.280 kilogram ağırlığındaki araç için paylaşılan performans verileri, 0’dan 50’ye 4 saniyenin altında çıkılabildiğini gösteriyor. 0-80 arasındaki zamanı 8 saniye olarak açıklanan e-Beetle’ın erişebileceği maksimum sürat ise 150 km/s. Böylesine örnekler üzerinden tüm dünyadaki klasik otomobil dönüşümüne referans olan projeler, Türkiye içerisindeki meraklıların da göz gezdirmesi gerekenler arasında.