reklamı kapat

POPÜLER

Mini bilgisayarlı mini robot görücüye çıktı [Video]

Raspberry Pi ile donatılan Tiddles (veya TiddlyBot) isimli akıllı robot görücüye çıktı. Tıpkı kendisini çalıştıran mini bilgisayar gibi kredi kartı büyüklüğünde olan cihaz oldukça kullanışlı bir yapıya sahip. Kullanımı kolay, ucuz ve öğretici özellikleri bulunan mini robot, bir Kickstarter projesi.

Temelde bir şasi üzerine oturtulmuş Raspberry Pi ile çalışan iki tekerli bu cihaz, herhangi bir yüzeydeki çizgileri takip edebiliyor ya da tekerlekleri vasıtasıyla kendi başına çizgiler çizebiliyor. Robotu geliştiren Agilic firması, akıllı cihazınıza indirip Tiddles’ı yönlendirebileceğiniz bir yazılım geliştirmiş. Dolayısıyla bu yazılımı yükleyerek Tiddles’ı halı üzerinde koşturmak sizin elinizde.

Elbette cihazın öncelikli amacı eğlence değil. Yazılım ve donanım kısmı oldukça basit bir şekilde geliştirilen Tiddles ile, öğrencilerin bilim ve teknoloji konularında bilgilendirilmesi hedefleniyor. Derslerde oradan oraya koşturan bir robotun bu işi daha eğlenceli bir hale getireceği ise aşikar.

Kickstarter’da kaynak bekleyen projeler arasına hızlı bir giriş yapan Tiddles’ın “görücü” fiyatı 37 dolar. Bu rakamı verdikten sonra, Agilic’in tanımladığı üzere cihazın yalnızca “beynine” ulaşabiliyoruz. Şasi, tekerlek, çizim kalemi, SD kart gibi diğer parçalara ulaşmak için 44 dolar vermeniz yeterli.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Mini bilgisayarlı mini robot görücüye çıktı [Video]” için bir cevap

  1. alijamal dedi ki:

    çizgi izleyen robot :d