reklamı kapat

POPÜLER

MINI Cooper tarihinin ilk hybrid modeli: 2017 S E Countryman ALL4 [Video]

MINI tarihinin ilkleri arasında yer alacak yeni nesil Countryman ailesi gün yüzüne çıktı. İşte yenilenen özellikleri ve hybrid teknolojisine sahip motoruyla 2017 MINI Cooper S E Countryman ailesi.

2010 yılından beridir kullanıcılara sunulan MINI’nin kompakt crossover ligindeki temsilcisi Countryman, ikinci jenerasyonu ile nihayet resmi olarak karşımızda. İkinci jenerasyon Countryman serisiyle birlikte MINI’nin marka tarihine yeni bir ilk için yer açılıyor. 2017 MINI Cooper S E Countryman ALL4, İngiliz üreticinin hybrid teknolojisine sahip ilk modeli olarak önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak. MINI’nin 2009-2010 yılları arasında Amerika ve Almanya dahil olmak üzere birkaç ülkede sınırlı sayıda (600 adet) sunduğu elektrikli MINI E modeli markanın şu anki teknolojisinin ilk temel taşlarındandı. Bir BMW projesi olan MINI E, günümüze BMW i3’ün de temel taşlarını oluşturan bir proje olarak biliniyor.
minicoopercountrymans10

MINI Cooper S E Countryman, önden çekişli ve dört tekerlekten çekiş altyapısına göre değişen motor seçenekleriyle kullanıcılara sunulacak. Yeni nesil Countryman ailesinin hybrid seçeneği ise sadece dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip Cooper S E Countryman ALL4 modelinde yer alıyor. Ön çekiş altyapısına sahip standart modelin kaputunun altında, 1.5 litre hacminde üç silindirli ve dört silindirli dizel motorlar görev yapıyor. MINI Cooper S E Countryman’in bu motor seçeneği 134 beygir güç ve 220 nm tork değeri sunuyor. Vites kısmına baktığımızda MINI ekibinin bu motoru 6 ileri Steptronic şanzımanla kombin ettiğini görüyoruz.
minicoopercountrymans15

Hybrid teknolojisinin sunulduğu model olan MINI S E Countryman ALL4’un değerleri ise çok daha yüksek seviyelerde. Standart modele eklenen elektrik motorunun kattığı 87 beygirlik güç ile MINI S E Countryman ALL4’un maksimum güç değeri 221 beygir gibi yüksek bir rakama ulaşıyor. Elektrik motoruyla birlikte aracın maksimum tork değeriyse 385 nm‘ye yükseliyor. MINI Cooper S E Countryman ALL4 benzinli-elektrikli motor kombiniyle 0‘dan 100‘e 6.8 saniye gibi bir zamanda erişebiliyor. MINI elektrikli motor seçeneğiyle birlikte yeni nesil dört tekerlekten çekiş sisteminin tüm yeteneklerini de MINI Cooper S E Countryman ALL4’te sunuyor. Dinamik Stabilite Kontrol Sistemi (DSC) ile birlikte sunulan sistemde aracın arazi koşullarında karşılaşabileceği, ön tarafta meydana gelebilecek zeminden kopma durumlarında, arka diferansiyele elektronik sistemlerle birlikte farklı bir karakter ve tork dağılımı sağlanıyor.
minicoopercountrymans5

Konu elektrikli bir motora sahip model olunca elbetteki motorun menzil ve şarj değerleri akıllara gelen ilk sorular arasında oluyor. MINI Cooper S E Countryman ALL4’un lityum-iyon bataryası 16 adet hücreden oluşuyor. Aracın bataryasını 240 voltluk üniteyle 3 saat 15 dakikada tamamen dolu hale getirmek mümkün. MINI Cooper S E Countryman ALL4, sadece elektrik motoruyla maksimum 123 km/s hıza çıkabiliyor. Elektrikli motorun otomobil dahilinde sunduğu menzil değeriyse yaklaşık 40 km. Araç dahilinde sunulan ekonomi moduyla birlikte bu değeri biraz daha ileriye çekmekse mümkün kılınmış.
minicoopercountrymans16

MINI Cooper S E Countryman ALL4’un tasarımsal en büyük farkı iç hatlarda yer alıyor. MINI’nın 6,5 inç büyüklüğündeki merkezde konumlandırılan multimedya ekranı ve MINI Connect, ALL4 modeliyle standart olarak sunulan donanımlar arasında yer alıyor. 2017 model ailesiyle birlikte gelen yeniliklerden biriside MINI Find Mate özelliği. Find Mate özelliği, Bluetooth aracılığıyla kullanıcıların bagaj, sırf çantası hatta anahtarlara eklenebilen etiket vasıtasıyla, belirlenen eşyaların takibini yapıp sürücünün bu eşyaları unutmasını engelliyor. Eğer belirlenen eşya, algılama menzilinde uzaktaysa ekranda en son belirlendiği yer lokasyon olarak gösteriliyor. Araç dahilinde sunulan yaya algılama sistemi , adaptif cruise kontrol gibi seçenekler modelin zengin donanım seçenekleri arasında yer alıyor. Yenilenen çekiş sistemi ve hybrid teknolojisine sahip motor seçeneğiyle The Countryman Cooper S E ALL4 2017’nin Haziran ayından itibaren satışa sunulacak.

VİDEO

https://youtu.be/vhVq9-pLyYk