reklamı kapat

POPÜLER

Mio Moov 300

 - Güncelleme: 02 Haziran 2009 10:49

Parmakla rahatça kontrol edilebilecek kadar büyük seçeneklerden oluşan arayüzü de kullanımı kolaylaştırıyor. Kutu içerisinden çıkan yazılım CD’si ile kuracağınız MioMore isimli uygulama, cihazın pratik bir şekilde yönetilmesini sağlıyor. Ek harita alma, cihaz yazılımını güncelleme ve daha birçok işlemi yazılım üzerinden rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

NAVİGASYON YAZILIMI VE HARİTA
Mio Moov 300, Türkiye haritasıyla yüklü halde geliyor. İsterseniz yazılım üzerinden farklı haritaları da satın alabiliyorsunuz. Harita cihazın dahili hafızasında yüklü. Belirttiğimiz gibi cihazın üstünde MMC kart girişi bulunuyor. İsterseniz hafıza kartına içerik yükleyerek cihaz üzerinde bunları da görüntüleyebiliyorsunuz. Cihazın arayüzü, tüm menülerde altı seçenekten oluşuyor. Harita modunda ekranın sağ ve alt tarafında konumlandırılan seçenekleri parmakla çok rahat bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Ekran dokunmatiği dirençsel, dolayısıyla çok fazla hassas değil. Özellikle harita üzerinde farklı yerlere göz atmak istediğinizde parmağınızı biraz bastırarak sürmeniz gerekiyor. İşletim sisteminin menü dizilimi çok kolay. Navigasyon ile ilgili bilgiye sahip olmasanız dahi ‘Beni eve götür’, ‘Sık kullanılanlar’, ‘Adres’ (arama) gibi Türkçe içerikle çok rahat adapte olabiliyorsunuz. Adres arama sırasında Mio Moov 300 yazılımsal olarak size yardımcı oluyor. Harita üzerindeki ‘gerekli yerler’ Google Haritalar’a benzer bir şekilde üç boyutlu kartlar halinde görüntüleniyor. İstediğiniz noktaya rota takibi esnasında dahi tıklayarak bilgi alabiliyor, rotayı bu noktaya çevirebiliyorsunuz. Araç kullanırken dikkat dağılmasını en aza indirgemek amacıyla sesli yardım eklenmiş. Klavyede bastığınız harfler sesli olarak okunarak size yardımcı oluyor. Soğuk bağlantı sırasında Moov 300 rakibi cihazlarla benzeri özelliklere sahip. Uzun sayılabilecek bağlantı sonrasında sıcak bağlantılar şüphesiz çok daha çabuk gerçekleştiriliyor. Üç boyutlu görüntüyü de destekleyen Moov 300’ün genel kullanımına alıştıktan sonra navigasyon sizin için sorunsuz hale gelecektir.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Cihaz çok hafif ve pratik. Başarılı Türkçe arayüzün kullanımı da gayet kolay.

EKSİLER
Dirençsel dokunmatik ekranda harita üzerinde gezinmek zor. İşletim sisteminin daha hızlı çalışmasını beklerdik.

SONUÇ
Rakipleri arasında en güçlüsü sayılmasa da, kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır bir navigasyon paketi sunuyor. Türkçe arayüzü kolay kullanımlı; keşke ekran biraz daha hassas, yazılım da hızlı olsaymış.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Win CE .Net 5.0

İşlemci
• Samsung 2443 400MHz

GPS Çipseti
• SiRFstarIII 20 kanal

Ekran
• 4.3 inç dirençsel dokunmatik, 480×272 piksel

Hafıza
• SD/MMC kart desteği

Bağlantılar
• USB 2.0

Pil
• Değiştirilemez Lityum-iyon

Pil Ömrü
• 2.5 saat

Hoparlör
• Var

Ağırlık
• 171 gram

İLGİLİ HABERLER