reklamı kapat

POPÜLER

Misfit akıllı ev sistemleri için Nest ve August ile anlaşmaya vardı [Video]

Son olarak Misfit Flash adlı 50 dolar fiyat etiketli fitness takip bilekliğiyle karşımıza çıkan Misfit; Logitech,  Nest, August ve IFTTT(If This Than That) başta olmak üzere birçok şirket ile akıllı ev sistemleri için ortaklığa gidiyor.

Giyilebilir akıllı cihazınızda evle ilgili yapılması gerekenleri hızlıca gerçekleştirmenizi sağlamak amacıyla kurulan ortaklık, günlük hayatta epey kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Hayata geçirilmesi beklenen sistem ile örneğin Misfit Flash, uykuyu takip ederek Nest ile iletişim kurabilecek ve evin sıcaklığı gereken düzeye otomatik olarak getirilebilecek. Sistemler birbiriyle uyum içinde çalışacak ve kullanıcının herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmayacak.

Spotify‘da müzik dinlerken bilekliğin tuşuna basarak müziği durdurmak ve başlatmak mümkün olacak. Ayrıca yine saatin tuşuyla akıllı telefondan uzaktan fotoğraflar çekilebilecek. Tüm bu eylemlerin bilekliğin üzerindeki tuşa tek veya çift basarak gerçekleştirilebileceği de söylenenler arasında.

Önceleri Jawbone‘un da kullandığı IFTTT, birbirine bağlı aksiyonların yapılmasını sağlıyor. Mesela eğer kullanıcı yeterince uyumazsa, kullanıcıya uyarı gönderilebiliyor. Her aksiyon farklı bir diğer aksiyonu tetikliyor ve bu sistem her fonksiyona uygun olarak ayarlanabiliyor. Misfit’in kullanacağı sistemin de buna benzer bir şekilde işleyeceği söyleniyor.

Aktivite takip bileklikleri giyilebilir cihazlar arasında en popüleri olarak lanse ediliyor. Ancak buna rağmen, yapılan araştırmalara göre, satın alınan her 3 takip bilekliğinden bir tanesi 1 yıl sonra kullanılmıyor ve rafa kaldırılıyor. Misfit’in gerçekleştirmeye çalıştığı proje gerçeğe dönerse akıllı bilekliklerin kullanım ömrünün de bir nebze uzayabileceği düşünülüyor.

VİDEO

YORUMLAR