reklamı kapat

POPÜLER

Mozilla, Firefox Launcher’ı Android platformuna taşıyor

Mozilla, San Francisco’da gerçekleştirilen InContext konferansında, ana sayfa uygulaması olarak nitelendirebileceğimiz Firefox Launcher‘ı Android platformuna getireceğini duyurdu. Birkaç hafta içerisinde uygulama mağazasında yerini alması beklenen Firefox Launcher, kullanıcıların mevcut ana ekranlarının yerini alacak.

Mozilla, Android’e yönelik olarak uygulamanın geliştirilebilmesi için İsrail merkezli EveryhingMe adlı firma ile ortak çalışıyor. Geçtiğimiz salı günü beta sürümü yayınlanan uygulama ile Firefox OS deneyiminin Android kullanıcılarına yaşatılması amaçlanıyor. Uygulama bir tahmin bölmesi aracılığıyla geçmiş kullanım alışkanlıklarından da yararlanarak, kullancısının bulunduğu saat dilimi içerisinde ve konumda en çok hangi uygulamaları kullanmak isteyeceğini tahmin ederek bu bölmede o uygulamaları listeliyor. Mozilla yetkilileri, uygulama ile kullanıcılara istek ve ihtiyaçlarını tahmin ederek işlerini kolaylaştıran bir ana sayfa sunmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Firefox OS işletim sistemi ilk olarak 2013 yılında Firefox akıllı telefonlar ile görücüye çıkmış ve hedef kitle olarak gelişmekte olan ülke pazarları tercih edilmişti. Firefox Launcher uygulaması aracılığıyla farklı bir çalışma gerçekleştiren Mozilla, bu alana daha önce giriş yapan Facebook Home ve GoLauncher gibi uygulamalarla da rekabet içerisine giriyor.

YORUMLAR