reklamı kapat

POPÜLER

nasa

NASA’dan insanlığı ilgilendiren önemli uyarı

NASA’dan dünyayı ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. NASA’da çalışan bilim insanlarının aktardıkları bilgilere göre mini buzul çağı tekrardan yaşanabilir.

NASA’nın yayınladığı yeni iklim araştırması raporuna göre yazı rekor sıcaklıklarla kapayan Dünya, dondurucu soğuklarla karşı karşıya. Rekor soğuklara karşı insanları uyaran NASA’dan Dr. Tony Philips ve Kıdemli araştırma bilimcisi Martin Mlynczak Güneş’in eskisi kadar verimli olmadığını ve bu etkilerinin gitgide hissedilmeye başlanacağını ifade etti. Araştırmacılar Termosfer’de soğuma ve buna bağlı daralma olduğunu dile getiriyor. Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğunu söyleyen araştırmacılar Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkileyeceğini belirtiyor. Nitrik oksit seviyesinin olması gerektiğinden 10 kat kadar daha düşük olduğunu söyleyen bilim insanları, çok yakında uzay çağı için rekor soğukların görülme ihtimalinin bulunduğunu ifade etti. Nitrik oksit seviyesiyle ilgili henüz yeterli bir seviyenin oluşmadığını söyleyen NASA bilim insanları bu durumun birkaç ay içinde olabileceği dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecekte dünyayı kötü günler bekleyebilir

Bilim insanları termosferin Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısındığında, az olduğunda ise dondurucu soğuklar yaşanıyor. 18’inci yüzyılda böyle bir olayla karşılaştıklarını belirten bilim insanları o dönemde mini buzul çağının yaşadığını ve süreç böyle devam ederse aynı çağın önümüzdeki yıllarda da yaşanabileceğini ifade ediyor.

İlginizi çekebilir

NASA Güneş Görevi