reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

NASA’nın en güçlü roketi, fırlatma simülasyonuyla geleceği gözler önüne seriyor [Video]

NASA‘nın üzerinde canla başla çalıştığı Space Launch System (Uzay Fırlatma Sistemi) için ilk video geldi. Simülasyon, geleceği gözler önüne seriyor.

Advertisement

NASA, şimdiye kadar ürettiği en büyük ve en güçlü roket üzerinde çalışıyor. SLS sistemine dahil olan roketler, ne yazık ki 2019’dan önce bizlerle buluşamayacak. Ancak NASA, roketin kendisini ve fırlatma sürecini hayal edebilmemiz için bir video yayınladı. Hazırlanan bu “fırlatma simülasyonu” bizi Mars’a ve ötesine taşıyacak olan roketin geri sayımını şimdiden yapıyor.

SLS, maksimum dört astronotluk ekipleri uzayın derinliklerine taşıyacak. Roketin taşıyabileceği yük ağırlığı, sunduğu hacim ve hızlanma enerjisi halihazırda bulunan roketlerin çok üstünde. Mars, Satürn ve Jüpiter gibi gezegenlere gidecek şekilde tasarlanan roket, robotik bilimsel görevler için daha fazla ekipman taşıyarak olasılıkları genişletiyor. İlk SLS taşıtı Block 1 olarak adlandırılıyor. 77 ton kaldırabilme kapasitesi bulunan Block 1, iki adet katı besleme roketinden güç alıyor.

Block 1 yaklaşık 98 metre uzunluğunda ki bu da onu Özgürlük Heykeli’nden daha uzun yapıyor. Yakıtla doldurulduğunda 2.875 ton ağırlığında olan roket, kalkış sırasında yaklaşık 39.144 kN itme gücü uygulayacak. Sistemin kargo görevleri veya insanlı görevler için rahatlıkla modifiye edilebildiğini de ekleyelim. SLS’in ilk roketi tamamlandığında Ay’a gidip dönmek üzere dört kişilik bir ekip deneme uçuşu gerçekleştirecek.

VİDEO