reklamı kapat

POPÜLER

NASA uzay aracılığıyla isminizi uzaya gönderin

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2016 yılında 101955 Bennu isimli asteroide araştırma ve örnek toplama amacıyla göndermeyi planladığı araçta dileyen herkesin adını uzaya çıkaracak.

Yörüngeleri Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında bulunan ve tahminlere göre 40 bin civarında oldukları tahmin edilen gök cisimleri, NASA’nın üzerine yoğun mesai harcadığı alanların başında geliyor. 11 Eylül 1999 tarihinde LINEAR çalışmaları kapsamında keşfedilen 101955 Bennu asteroidi ise diğerlerine nazaran bir adım öne çıkmayı başarıyor. Öyle ki risk tablolarında dünya için tehlike arzeden ikinci asteroid ünvanına sahip Bennu araştırmacıların ilgisini çekiyor. Asıl ismi 1999 rq36 olan ve öğrenciler arasında düzenlenen yarışmayla Mısır mitolojisindeki kuşun adını alan gök cismi 493 metre çapında.

NASA ise 2016‘da göndereceği OSIRIS-REx aracıyla örnek toplayacağını ve yaklaşık 500 günden oluşan süreç sonrası 2023’te dünyaya geri döneceğini duyurdu. Üstelik The Planetary Society ile anlaşma imzalayan yetkililer, ilgili formu dolduran herkesin ismini araç içerisindeki chip üzerinde uzaya götürecek. Şimdiden binlerce kişinin katıldığı projede kayıt sonrası temsili sertifika da veren firma, 30 Eylül’e kadar isimleri kabul edecek.