reklamı kapat

POPÜLER

Nefes kesen tasarım seri üretime taşındı; karşınızda Lincoln Aviator

Los Angeles Otomobil Fuarı’nda seri üretim versiyonuyla karşımıza çıkan Lincoln Aviator, markası için yepyeni bir meydan okuma olacak.

SUV sınıfının en üst noktasında yer alan devasa ebatlardaki sınıfın gedikli temsilcisi olan Lincoln, tüketicilerin yoğun bir ilgi içerisinde olduğu alt sınıftaki hareketliliğe daha fazla kayıtsız kalamadı. Uzun zaman sonra kendisini farklı bir sınıfta iddialı olarak nitelendirebileceğimiz bir konumda gördüğümüz Amerikalı üretici, bunun ilk ilanını mart ayında gerçekleştirmişti. Aviator adını verdiği konsept modeliyle büyük bir ilgi gören marka, Los Angeles Otomobil Fuarı’yla birlikte bu aracı seri üretime hazır şekilde karşımıza çıkartıyor. Konsept tasarım hatlarında aldığı geri dönüşleri neredeyse tamamen dikkate alan Lincoln, Aviator’un tasarım karakterinde ciddi bir değişim yapmadan seri üretime taşıyacak. Avrupa pazarındaki modeller üzerinden örneklendirmek gerekirse aracın Audi Q7, Mercedes-Benz GLE ve Volvo XC90‘a doğrudan rakip olduğunu söyleyebiliriz.

Öne çıkan özellikler

Lincoln Aviator’un kaputunun altında Ford Amerika’nın benzer sınıftaki modellerinde de yer vereceği bir motor birlikteliği karşımıza çıkıyor. 3.0 litrelik bi-turbo V6 formunda olan makine ürettiği 400 beygirlik güç ve 542 Nm’lik tork değerlerini 10 ileri değerli otomatik şanzıman üzerinden yere aktaracak. Lincoln, Aviator’u giriş seviyesinden itibaren arka tekerlekten itişli olarak satışa sunuyor. Kullanıcılar dilerlerse aracı opsiyonel olarak dört tekerlekten çekişli olarak da tercih edebilecek. Aviator’u bizce en önemli kılan seçenekse hibrit versiyonu olacak. 450 beygir güç ve 815 Nm tork değerline sahip olarak asfalta inecek olan bu versiyonda, tamamen elektrikli sürüşe imkan tayan mod da yer alıyor. Lincoln’ün şimdilik bu versiyonda menzil ve performans rakamlarını paylaşmama kararı aldığını da belirtmeden geçmeyelim. Adaptif süspansiyon sisemi, dijital anahtar teknolojisi, yarı otonom sürüşe imkan tanıyan Co-Pilot360 gibi desteklere sahip olan Aviator’un fiyat bilgisini önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.